‘Dahi Saati’ ile çocuğunuz içindeki dahiyi keşfetsin

Çocukları tutku dolu çalışmaya teşvik eden Dahi Saati, onların çok yönlü kişilere dönüşmesine yardımcı olmanın en iyi yollarından biri…

Sistemli olarak günün belli bir saatini, gerçekten ilgi duyduğumuz konuya ayırabilseydik, ne olurdu?

Bu sorunun cevabını iş yaşamında uzun yıllar önce aramışlar. 1950’lerde yenilikçi yaklaşımıyla bilinen 3M, Yüzde 15 Projesi diye bir uygulama başlatıyor. 3M çalışanları çalışma saatlerinin yüzde 15’ini maaş aldıkları iş koluna değil, tutkulu oldukları bir konuya ayırıyorlar. Hepimizin sürekli kullandığı “Post-it”, bu uygulamanın yaratıcı meyvelerinden yalnızca biri! Daha sonra Google da benzeri bir uygulama başlatıyor: Yüzde 20 Projesi. Google çalışanları, işte geçirdikleri vaktin yüzde 20’sinde, iş tanımlarının dışındaki bir şeyi yapmaya başlıyorlar. Sonuç;  Gmail, AdSense, Google News ve Google Teacher Academy!

Bu uygulamanın iş hayatında bu denli başarılı olması ardından eğitimciler de okullarda yer vermeye başladılar. Projenin okullardaki uygulamasına “Genius Hour” yani  “Dahi Saati” deniyor. Dahi Saati, öğrencilerin tutkularını keşfetmelerini sağlayan ve sınıfta yaratıcılığı teşvik eden bir uygulama. Öğrenciler sınıfta, okulda belki de daha sonra dünyayla paylaşacakları fikirlerini oluşturmaya başlamak için seçtikleri konuyu birkaç hafta araştırıyor. Elaine Simos, İngiliz Liderlik dergisinde yayınladığı makalesinde (1) Dahi Saati’nin öğrencilerin kendi seviyelerini keşfederek öğrenme süreci boyunca her adımda bu seviyeyi aşmalarını sağladığını belirtmiş. Kısaca Dahi Saati öğrencinin merakı üzerine kurulu bir öğrenme yaklaşımı. Öğrencilere, meraklarının peşinden gitme olanağı tanıyor. Kendi kendine öğrenmeyi ve tutku dolu çalışmayı teşvik ediyor.

BU NOKTALARA  DİKKAT

Dahi Saati’nin ana amacı çocuğunuzun seçtiği bir konuda araştırma yapmasıdır.

• Onun bu araştırmayı yapabilmesi için fırsat verin.

• Çocuğunuz seçtiği konuyla ilgili sorunları tespit etmeli ve çözüm bulmak için çeşitli açılardan konuyu araştırmalı.

• Çözümleri analiz etmeli ve neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını anlamalı.

• Tabii, araştırmasının sonuçlarını sunmalı.

Proje konusuna çocuğunuzun istek duyması, konuyu gerçekten merak etmesi ve  kendini araştırmaya adaması açısından çok önemli. Kara delikler, uçaklar, insanlığın gelişimi, bir spor dalının nasıl doğduğu, bir müzik aleti, sevdiği bir yemek, yeni bir kutu oyunu geliştirmek, makyaj teknikleri öğrenmek… Konuya karar veremiyorsa, aklına bir şey gelmiyorsa geniushour.com veya trello.com web sayfalarında çocukların üzerinde çalıştığı konulara ulaşabilir, onlardan ilham alabilirsiniz.

Aman dikkat! Konu size ve çocuğunuza çok cazip gelse de öncelikle çocuğunuzun yaşına uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Konuyu seçtikten sonra çocuğunuzla birlikte projenin alt başlıklarını belirleyip bunlar için zamanlamalar koymanız doğru olacaktır. Çocuğunuz sizin beklediğiniz hızda ilerlemiyor olabilir. Unutmayın baskıyla yaratıcılık olmaz. Bırakın kendi hızında devam etsin.

Dahi Saati’nin amacının bağımsız öğrenme olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ama hedefiniz sadece görevi tamamlamak değil, aynı zamanda çocuğunuzla bağ kurmak ve işbirliği yapmak. İhtiyacı olduğunda onu destekleyebilir, başkalarının destek olmasını sağlayabilirsiniz ya da kaynakları kendi başına bulması için de cesaretlendirebilirsiniz. Araştırmasını internet üzerinden yapmak isterse  internet güvenliğiyle ilgili konuşabilirsiniz. Proje devam ederken zaman zaman proje üzerine fikir alışverişi yapabilirsiniz. Böylece takıldığı ve ilerleme kaydettiği noktaları görebilirsiniz.

Çocuğunuz tek başına proje yürütmek istemezse işe arkadaşlarını dahil edip takım çalışması başlatabilirsiniz. Dahi Saati, çocuğunuzun çok yönlü bir kişiye dönüşmesine yardımcı olmanın en iyi yollarından biri. Birilerinin bir şeyleri değiştirmesini beklemeden, bir şeyleri değiştirmek için yola çıkılacak harika bir fırsat. Haydi o zaman… Neler yapabilirsiniz bir düşünün bakalım.

Alıntı:

1. https://www.parentcircle.com/article/how-to-have-a-genius-hour-at-home/

Kaynaklar:

1. https://geniushour.com/what-is-genius-hour/

2. https://www.parentcircle.com/article/how-to-have-a-genius-hour-at-home/

*Ebeveynus dergisinin şubat sayısından alınmıştır.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen − 1 =