Konuşma tarzınızda yapacağınız küçük bir değişiklik onları daha başarılı yapabilir

Bir bebek beklediklerini öğrendiğinde birçok ebeveyn hamilelikte neler olduğunu, nasıl çocuk yetiştirileceğini, onları güvende ve sağlıklı tutmanın yollarını anlatan kitaplar okur.

Ancak bu kitapların çok azı, çocuğunuzu yetiştirmenin bir parçası olarak yapacağınız ve onların gelecekte başarılı olmasına yardımcı olacak “basit bir şey” hakkında bilgi verecektir.

Dr. Carol Dweck, kişinin başarılı geleceğinin çocukluğunda hangi tür düşünce tarzına göre yetiştirildiğine bağlı olduğunu iddia ediyor: gelişen zihniyet ya da sabit zihniyet.
Sabit zihniyet, kişiliğimizin, zekamızın ve yaratıcı yeteneklerimizin değişmez olduğu ve bize verildiği fikrini kabul eder.
Gelişen zihniyet, sorunlarla yüzleşmekten korkmayan, yenilgiyi aptallıklarının kanıtı olarak değil, gelişme ve yeni fırsatlar için sıçrama tahtası olarak gören kişilerde bulunur.
Bir kişinin kariyeri, ilişkileri ve en nihayetinde mutlu olma yeteneği daha çocukluklarından itibaren kafalarında hangi tür düşünce tarzının geliştiğine bağlıdır.
İşte size iki düşünce tarzı arasındaki farkları gösteren birkaç örnek… Bir çocuk yeteneklerinden dolayı değil, öğrenme becerilerinden ötürü övülmelidir.

Çocuğunuz size bir şeyler okuduğunda:

 • Sabit zihniyet: “Çok akıllısın!”
 • Gelişen zihniyet: Bunu nasıl yapacağını öğrenmek için çok çaba sarf ettin ve başardın! Tebrikler!”

Çocuğunuz bir yapbozu çabucak tamamladığında:

 • Sabit zihniyet: “Ne akıllı çocuk!”
 • Gelişen zihniyet: “Kolay bir yapbozla zamanını boşa harcadığım için üzgünüm. Bizi biraz daha zorlayacak büyük bir tanesini bulayım. Yapabileceğimizi biliyorum!”

Çocuğunuz bir testte başarılı olduğunda:

 • Sabit zihniyet: “Testten yüzde 80 mi aldın? Aferin!”
 • Gelişen zihniyet: “Testinin yüzde 80’i doğru. Bu senin bu konuları öğrenmek için çok iyi bir yolda olduğunu gösteriyor. Kaçırdıklarına da bir göz atar ve bu testi yarın yeniden yaparsan bahse giderim 100’de 100’ünü yapmaya yaklaşırsın.”

İletişimin bu iki tarzı arasındaki fark çok ince ancak çocuklarınızın geleceği üzerindeki farklı etkileri çok büyük olabilir.

Çocukları yeteneklerden dolayı değil de öğrenme gayreti ve becerisi nedeniyle övdüğünüzde onların sadece doğuştan yeteneklere sahip ollmadıklarını, hayatta başarılı olmak için sabır ve kararlılıkla çalışmaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olursunuz. Ve hayatın zorlukları ile karşılaştıklarında, bu sorun olmaz. Böylesi bir durumda çocuğun kendisiyle ilgili görüşleri olumsuz olmaz. Çünkü bunun kendi çabalarına bağlı olduğunu ve başarısız olmalarının da karakterlerine özgü bir durum olmadığını anlarlar.
Dr. Dweck ve meslektaşları da bu konuda araştırmalar yaptı. İki yıl boyunca, kasıtlı olarak iki farklı metot ve düşünce biçimi uygulanan yedinci sınıf öğrencilerini gözlemlediler. Çocukların notlarının birbirine yakın olmasına karşın okuldaki hedeflerinin tamamen farklı olduğunu buldular.
Sabit zihniyetle davranılan çocukların birincil hedefi bedeli ne olursa olsun çevreleri tarafından zeki bulunduklarından emin olmaktı. Davranışlarına yön veren de karşıt duruma düşmeme arzularıydı. Buna karşın, gelişen zihniyetle büyütülen çocuklar hata yapmaktan korkmuyordu. Onların asıl hedefi öğrenmekti, durum ve bedeli ne olursa olsun öğrenmek.

Yaşamın zorluklarıyla daha kolay baş edebilenin ve kişisel gelişimini sağlayanın kim olduğu hayli açık. Bu nedenle çocuklarınızın zihniyetini nasıl şekillendirdiğinize dikkat edin. Bu onları yetiştirme tarzınızın çok önemli bir noktasıdır, onların hatırı için ihmal etmeyin…

Kaynak: 

2 YORUM

 1. Hello there I am so glad I found your blog, I really found you by accident,
  while I was browsing on Aol for something else, Anyways I
  am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all
  at the minute but I have saved it and also included
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great
  deal more, Please do keep up the great job.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + thirteen =