Çocuklarınızın asla unutamayacağı 10 açık hava aktivitesi

Hepimiz, küçükken ailemizle birlikte, açık havada geçirdiğimiz zamanları büyük bir keyifle hatırlıyoruz. Ancak modern oyuncaklara alışkın günümüz çocukları, onlarsız oyun oynamanın yollarını bulmakta güçlük çekiyor.

Bu nedenle ebeveynlerin de dışarıda, açık havada ne tür aktiviteler yapılabileceğine kafa yorması gerekiyor. İşte size isterseniz şehir içindeki bir parkta, isterseniz ormanlık alanda çocuğunuzla birlikte yapmaktan keyif alacağınız, yaratıcı outdoor aktiviteleri. Birlikte üretmekten keyif alacak, çocuğunuzun doğayla bağ kurduğunu görmekten mutlu olacaksınız…

1. AĞAÇ KAVANOZU

Bu fikri denemek için kapaklı, cam ya da şeffaf plastik kavanozlara veya geniş boğazlı şişelere ve temiz suya ihtiyacınız var. Her kavanozda sadece bir ağaç olması gerekiyor. Kavanozun içine dalları, yaprakları, tohumları ve kozalakları koyun, suyla doldurun ve ağzını sıkıca kapatın. Serginiz için her kavanozda bulunan ağacın adını yazacağınız etiketler yapmak da iyi bir fikir olabilir.

2. TAŞ BOYAMA

Yürüyüşe çıkmadan önce yanınıza birkaç boya ve fırça alın, çocuğunuzdan da yassı taşlar bulmasını isteyin. Eğer çevrede gerçekten yassı, düz taşlar yoksa siz de ona bulmasında yardım edebilirsiniz. Taşları boyayarak uğurböcekleri, küçük arabalar, hatta evler yapabilirsiniz. Üstelik bu eğlence sıradan taşları, değerli birer obje haline de getirir. Ana fikir ise tüm bunları açık havada yapmak.

3. PERİ EVİ

Orman perileri için ev inşa etmek harika bir fikir ve yapması da çok kolay: çırpılardan bir çerçeve yapın ve onları iple bağlayın. Çatısını da yapraklardan yapın. Sıra geldi çiçek dekorasyonuna, çünkü perilerininiz gerçekten hoş bir evi olmalı. Bu güzel peri evi için evinizden bir oyuncak getirebilirsiniz. Mesela bazı bebekevi mobilyalarını peri evine yerleştirebilirsiniz.

4. ORMAN AVCILARI

Çocuğunuzla birlikte ava çıkın. Bulunacaklar listeniz ve kaleminiz de yanınızda olsun. “Bulunanlar” kısmına ormanda aradığınız şeylerin resmini yapabilirsiniz. Bunlar yapraklar, çiçekler ya da böcekler olabilir. Her resmin yanında bir eğer onu bulursanız yanına işaret koyabileceğiniz bir kutucuk olmalı. Eğer ormanda arayacağınız şeylerin resmini yapacak zamanınız yoksa internetteki fotoğraflardan da yararlanabilirsiniz.

5. KARIŞIK RENKLER

Her şeyden önce renkli bir arka planınız olsun. Evde bir kağıdın üzerine ızgaralar çizin ve karelerin her birini farklı renklere boyayın. Çocuklarınız görevi ise çok basit: renklerine göre buldukları şeyleri sıralamak, renklerini bu karelere çıkarmak. Şöyle ki, kozalaklar kahverengi kareye, karahindibalar sarı olana ve yapraklar yeşil kareye gibi… Bu uğraşı, yaşları büyük olsa, renkleri bilseler bile tüm çocuklar için eğlence barındırıyor.

6. YAŞAYAN KUMAŞ

Bu etkinlik için ormana gelirken evden makas ve iplik getirmeniz gerekiyor.  Öncelikle biraz uzun dallar toplayın ve onları kare, dikdörtgen ya da üçgen olacak şekilde bağlayın. Sonra etrafını iple çevirin. Aralara da ormanın hazinelerini –yapraklar, çiçekler, çalı çırpı, kozalar veya çeşitli parçalar- yerleştirin. Çalışmanız çok kalıcı olmayabilir. Bu nedenle fotoğrafını çekmeyi unutmayın.

7. YANARDAĞ

Bu etkinlik küçük biliminsanları için. Çocuğunuzdan kum ya da topraktan bir yükselti yapmasını isteyin. İçinde hamur kabartma tozu bulunan plastik bir şişeyi bu yükseltinin içine yerleştirin. Şimdi yavaşça şişenin üzerine sirke dökün ve volkanın patlamasını izleyin. Çocuğunuzun yüzünde oluşan hayranlık ifadesini de kaçırmayın.

8. ÇOCUKLAR İÇİN İZLENİMCİLİK

Büyük empresyonistler (izlenimciler) gördükleri her şeyin onlarda oluşturduğu ani izlenimleri bile göstermeye çalışmıştır. Siz de bunu çocuklarınızla birlikte yapabilirsiniz. Bir boyama defteri, biraz boya, fırçalar ve su. Gerçek birer sanatçı gibi çevrelerindeki ormanın, doğanın güzelliklerini resmedebilirler.

9. KIŞLIK MALZEME

Bu görevden önce çocuklara şaşırtıcı bir soru sorun: Kışın, ormanda hayatta kalabilirler mi? Tıpkı sincaplar gibi mesela. Yapabileceklerini kanıtlamak için çocukların uygun bir ağaç kovuğu bulmaları, kış için malzeme toplamaları ve çok sayıda kozalak biriktirmeleri gerekir. Bir hafta sonra topladığınız malzemelerin hala orada olup olmadığını kontrol edin. Belki, onları sincaplar bulmuştur…

10. MANDALA

Mandala çizmek stresi gidermenin harika bir yolu. Ama bunu ormanda çocuklarınızla birlikte, doğanın verdiği hediyelerle yapmak çok daha fazlası… Bazı orman hazinelerini biriktirin -kestane, meşe palamudu, yapraklar, çiçekler, çalı çırpı, kozalaklar, taşlar ve dahası- mandalanızı yapmaya başlayın. Hatırlamak için fotoğrafını çekmeyi de unutmayın.

Kaynak:

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × five =