Çocuklarınızı Barti ile tanıştırmanın tam zamanı!

Çocukları sanatla dolu bir dünyaya davet eden Barti, video mesajlarıyla onları öğrenmeye, uygulamaya ve eserlerini paylaşmaya çağırıyor.

Sanal dünyanın sanatsever karakteri Barti ile çocuklar, dijital dünyada güvenli oyunların tadını çıkarıyor. Barti, diğer sanal karakterlerin aksine çocukları harekete ve sanata yönlendiriyor. Eğlenceli, macera dolu ve eğitici www.playbarti.com sitesi sayesinde çocuklar, resim ve heykel yapıyor, fotoğraf çekiyor. Anne babaların içi rahat ederken çocuklar da sadece tıklanarak oynanan dijital oyunlara tutsak olmaktan kurtuluyor.

Anneler babalar, çocuklarınızı dijital dünyada hapsolmaktan kurtarıp sanata yönlendiren bir oyunla tanıştırmaya var mısınız? Sanat terapisti Bahar Çıralı tarafından geliştirilen Barti karakteri, çocuklara dijital dünyadan seslenirken onları evlerinde bir müfettiş titizliğinde araştırma yaparken hareket etmeye, resim ve heykel yapmaya, fotoğraf çekmeye yönlendiriyor. Gelin önce Barti’nin dijital dünyasına adım atalım, ardından da hem karakterin hem de oyunun yaratıcısı eğitmen Bahar Çıralı’nın sözlerine kulak verelim…

Oyunlar yaş gruplarına göre değişiyor

www.playbarti.com adresine tıkladığınızda sanatsever Barti size “Merhaba” diyor. Çocukları sanatla dolu bir dünyaya davet eden Barti, video mesajlarıyla onları öğrenmeye, uygulamaya ve eserlerini paylaşmaya çağırıyor. Bu sayede çocukların sadece iki parmakları ile oynadıkları dijital dünyadan uzaklaşarak çevreleri ile iletişim kurdukları, ürettikleri ve eserlerini sergileme olanağı buldukları bir hayata adım atmaları mümkün oluyor. Nasıl mı? Siteye girerek üye olan çocuklar, Barti’nin her gün gönderdiği videolarla verdiği görevleri yerine getirdikçe resim yaptıkça, fotoğraf çekip bunu Barti ile paylaştıkça yıldız alıyor, puanlarını artırıyor. Peki, nelerin resmi yapılıyor? Barti, çocuğa önce bir renk seçmesini, ardından evde hızlıca bir araştırma yaparak o renkteki eşyaları, nesneleri toplamasını söylüyor. Sıra geldi o nesnelerden birinin resmini yapmaya ve fotoğrafını çekerek sitede paylaşmaya. Tablet ya da cep telefonu ile oynaması son derece kolay olan oyun sayesinde çocuklar sanata iyice bağlanıyor. Çünkü çocuklar atık malzemelerden heykel de yapabiliyor. Yaş gruplarından da bahsedelim elbette. İki grup var 4-8 yaş ve 9 yaş üzeri şeklinde ayrılan gruplara, gelişimlerine uygun görevler veriliyor.

“Sanalla gerçek arasındaki güvenli bir kapı” olan Barti’ye gönderilen bu sanat çalışmalarının sergileneceğini de söyleyelim.

Bu oyun ne işe yarar?

Barti, her gün bir etkinlik paylaşıyor. Böylece çocuklar, her gün en azından bir kez sanat ile iç içe oluyor. Elbette Barti çocuklara “Dişlerinizi fırçalamayı ve spor yapmayı da unutmayın” diyor. Şimdi gelelim bu başlıktaki soruya: “Bu oyun ne işe yarar?” İşte cevap:

  • Barti, çocukların teknolojiyi doğru kullanmasını sağlarken olumlu uğraşlar edinmesini de destekliyor.
  • Çocukların yaratıcı yönlerini geliştiriyor.
  • Onların farklı düşüncelere açık olmalarını destekliyor.
  • Çözüm üretme becerilerini geliştiriyor.
  • El becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.
  • Özgüvenlerini pekiştiriyor.

Güven içerisinde eğitici, macera dolu bir oyun olan Barti’ye www.playbarti.com internet sitesinin yanı sıra @playwithbarti adıyla Facebook ve İnstagram hesaplarından da ulaşabilirsiniz.

Anne babalara en büyük destek

KKTC’de Artterapi Merkezi’ni kuran Sanat terapisti ve eğitmen Bahar Çıralı, 2011’den bu yana 3 binden fazla çocuğu başta resim, seramik, heykel gibi sanatsal faaliyetlerle buluşturmuş. Şimdi de koronavirüs pandemisi nedeniyle zamanlarının büyük bölümünü evde geçiren çocukların sanatla daha iç içe yaşamaları için onları Barti ile buluşturuyor.

Barti’yi hayata geçiren Bahar Çıralı’ya verelim şimdi sözü. KKTC’de Artterapi Merkezi’ni kuran Sanat terapisti ve eğitmen Bahar Çıralı, 2011’den bu yana 3 binden fazla çocuğu başta resim, seramik, heykel gibi sanatsal faaliyetlerle buluşturmuş. Çocukların eserlerini 9 sergi ile geniş kesimlere ulaştıran Bahar Çıralı, Barti’nin ortaya çıkış sürecini şöyle anlatıyor:

“Çocuklarımız dijital oyunları çok seviyor. Onların bu özelliğini sanat ile bütünleştirmek istedik. Uzman bir kadro ile, güvenli, reklam içermeyen, çocuğun yaratıcılığını artıracak, eğitimine katkı sağlayacak renkli, farklı ve macera dolu bir etkinlik sitesi geliştirdik” diyor.

Uzunca bir süredir aklında olan bu fikri pandemi nedeniyle hızlıca uygulamaya geçtiklerini anlatan Bahar Çıralı, “Anne babalar evde çocukları ile kaldıklarında onları her gün sanatsal bir aktivite sunmakta zorluk çekebilir. Ama Barti, bu yükü onların omuzlarından alarak çocukların sanatın kapısından içeri adım atmasını sağlıyor” diye devam ediyor.

Arttepapi Merkezi’nin KKTC’de olmasına karşın Barti sayesinde dünyanın her yerindeki çocuklara ulaşmanın mutluluğunu da yaşadıklarını vurgulayan Bahar Çıralı, “Türkiye’den çocuklardan da çok güzel resimler geliyor. Her biri ayrı mutluluk bizim için” sözleriyle duygularını dile getiriyor. Bahar Çıralı, oyuna gönderilen resimlerden de bir sergi açmayı planladıklarını söylüyor.

Kaliteli zamanın anahtarı burada

Çocukların internette karşı karşıya kaldığı birçok oyunda amacın onu mümkün olduğunca ekran karşısında tutmak olduğunu dile getiren Bahar Çıralı, Barti’nin bu açıdan da diğer tüm oyunlardan çok farklı olduğuna işaret ediyor:

“Barti ile oynarken çocukların evde araştırma yapmaları, üretmeleri, bu sırada emek ve sabır göstermesi gerekiyor. Ayrıca çocuklar internet paylaşımlarında, sosyal medyada fiziksel özelliklerini göstererek toplumsal onay alma ihtiyacı duyuyorlar. Barti ile bunu da tersine çevirmeyi amaçlıyoruz. Çünkü çocuklar bu oyunda, sanata vakit ayırarak ürettikleri eserlerle kabul gördüklerinin farkına varacak. Bize inanan anne babalar sayesinde çocuklarımız daha kaliteli zaman geçirecek.”

Siteye nasıl üye olabilirsiniz?

Çocuklar www.playbarti.com sitesine ücretsiz üye olabiliyor. Dört günlük ücretsiz kullanım ardından oyuna devam etmek için ücretli üyelik gerekiyor. Bahar Çıralı, burada da farklı bir yöntem izlemiş. Oyun içi satın alma, kredi kartı ile ödeme yapma yerine oyunun ücretinin banka hesabına gönderilmesi gerekiyor. Bahar Çıralı, bu farklılığın nedenini “Burada çocukların anne babalarından izinsiz bir işlem yapmamasını tercih ettik. Bu sayede çocuklara oyunlarla ilgili bilinç de aşılamaya çalışıyoruz” diye açıklıyor. Oyunun ücreti ise aylık 100 lira, üç aylık 275 lira ve yıllık 900 lira.

İngilizce ve Türkçe olarak sunulan oyun çocukların yabancı dil öğrenmesine ve bilgilerini pekiştirmelerine de yardımcı olabilir.

Hadi şimdi hep birlikte Barti’nin yolladığı videoyu izlemeye!

*Bu bir advertorial içeriktir.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

six − one =