Çocukların ekran süresi ne kadar olmalı?

Ebeveynler endişeli. Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan bir ankete katılanların yüzde 71’i dijital medya kullanımının 8-11 yaş arasındaki çocuklarda sorunlar yaratacağını söylüyor. Buna benzer yükseklikteki yüzdeler, diğer yaş grupları için de rapor edilmiş.

Amerikan Pediatri Derneği, iki yaşından küçük çocuklara hiç ekran önermiyor. Daha büyük çocukların ekran süresinin de günde iki saatten az olması gerektiğini belirtiyor. Ve bu süre, tüm ekranlardaki etkinlikleri kapsıyor; televizyon, bilgisayarda çalışma, oyun oynama, telefonla mesajlaşma.
Ama “Her gün iki saat, öykünün sonu” insanların duymak istedikleri yanıt değil. Hatta bu bir çözüm değil, sadece daha fazla problemin başlangıcı…
Bazı uzmanlar hiperbağlantılı dünyamızda ekran süresini kısıtlamanın artık gerçekçi olmayacağını söylüyor. Bunun yerine çocuklarımıza neyi göstermemiz gerektiğine odaklanmamızı öneriyorlar.
Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, çok fazla ekrana maruz kalmanın düşük akademik notlarla ilişkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu durum obezite, uyku bozuklukları ve dikkat problemi gibi büyüme ve gelişmeyle ilgili sorunlara da yol açabiliyor.
Çocukların dünya ile dengeli bir etkileşim diyetine ihtiyacı var. Muhtemelen çocuklarınızın bütün gün dondurma yemesine izin vermiyorsunuz, üstelik son derece organik, düşük yağlı, az şekerli, sağlıklı içerikte olsa bile. Çünkü bu onların ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini içermez. Tıpkı abur cubur gibi dijital medyaya bulanmış bir hayat da bağımlılık yapabilir. Ve tıpkı bir beslenme diyeti gibi çocukların dijital ve fiziksel gerçeklikler arasında bir dengeye gereksinimleri vardır. Bu, gelişme için iyi beslenme kadar önemlidir.

Peki ya sayılar?

Sayımız yedi. Ama bu dakikaları ya da saatleri göstermiyor. Dijital medyayı yönetmek ve çocukların kendi kendilerini kontrol etme duygusunu geliştirmelerine yardımcı olacak yedi maddelik bir aile çerçevesi.
Çocuklarımız, dijital dikkat dağıtıcılarla dolu bir dünyanın içinde büyüyor. Biz ise 7 gün 24 saat boyunca onların polisliğini yapamayız. Burada amaç iyi dijital kullanım alışkanlıklarını teşvik etmek ve dijital medya kullanımını düzenlemede güven duygusu ve özdenetim kontrolü ile onları güçlendirmek.

1. İkna et: Öncelikle çocukları, ekran karşısında çok fazla zaman geçirmenin onlar için zararlı olabileceğine ikna edin.
2. Hemfikir ol: Ekran karşısında geçirilecek dakikalar ya da saatler için ebeveynler ve çocukların hemfikir olduğu “mucize” sayılar belirleyin. Evet, günde iki saat, iyi bir sayı. Ama hangi sayı üzerinde anlaşırsanız anlaşın şuna dikkat edin; yemek masasında telefon yok ve yatmadan önceki en az bir saatlik sürede ekran yok.
3. Ver ve al: Anlaşma karşılıklı olmalı. Çocuklar da aynı şekilde ebeveynlerinin sürekli cep telefonlarını kontrol etmesinden rahatsızlık duyabilir. Ebeveynler de özellikle işten geldiklerinde, çocukları yanlarında olduklarında ekran sürelerini sınırlandırmayı kabul etmeli.
4. Oyunlaştır: Uygulamayı eğlence haline getirin ve ödüllendirci olun. Uygun teşviklerde bulunabileceğiniz gibi kurallara uyulmadığında küçük cezalar da verin. Bu tabii ki ebeveynler için de geçerli; siz kendinizi kontrol etmede başarısızlığa uğrarsanız hangi cezaları kabul edersiniz? İpucu: Ceza, ekran süresinin azaltılması olmamalıdır.
5. Zihninize egzersiz yaptır: Kendini kontrol, uygulama gerektiren bir şeydir. Bunu çocuklara egzersizlerle öğretmek mümkündür, tıpkı atletlerin egzersizle vücutlarını geliştirmeleri gibi. Çocuklar yüzlerini ekrana dönmeden önce onlara uzlaştığınız zaman sınırını hatırlatın. Bir alarm kursunlar ve onları planlarına uymaları konusunda teşvik edin.
6. Kararlı ol: Aile performansını takip edin. Ebeveynlerin her ikisi de çalışıyorsa çocukların medya kullanımını takip etmek zor olabilir. Bu konuda çocukların ekran sürelerini takip etmede anne babalara yardımcı olan uygulamalardan yararlanabilirsiniz.
7. Alternatif aktiviteler bul: En az dijital medya kadar eğlenceli olabilecek hobiler ya da spor dalları bulmaya çalışın. Ebeveynler ayrıca bire bir kuralını da uygulayabilir. Örneğin eğer çocuk bir saat video oyunları oynuyorsa aynı zamanda bir saat de dışarıda oyun oynayabilir.

Kaynak:
https://www.weforum.org/agenda/2016/01/how-much-screen-time-should-children-have/

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + six =