Çocuklara sağlıklı beslenmeyi sevdirmenin 5 yolu

Holistik Sağlıklı Yaşam Danışmanı, Hukukçu, Hümanist ve aynı zamanda Yazar olan Clara Seren Amram, çocuklarının sağlıklı gelişimi için dengeli beslenmeyi, doğadan gelen mucize meyve ve sebzeleri çocuklarına sevdirmeyi isteyen tüm ebeveynlere pratik önerilerde bulundu. Çocuklarımıza zararlı abur cuburlar yerine doğayla uyum içinde, doğayı koruyarak, onun bize sunduğu nimetlerden yararlanarak yaşamasını öğretmenin ve benimsetmenin hiç de zor olmadığını aktaran, Amram, bunun için eğlenceli bir dönüşüm yakalamanın peşinde olmamız gerektiği tavsiyesinde bulundu. 

Holistik Sağlıklı Yaşam Danışmanı, Hukukçu, Hümanist ve aynı zamanda Yazar olan Clara Seren Amram, çocukları sağlıklı beslenmeye, meyve ve sebze yemeye yönlendirmek için ebeveynlere pratik önerilerde bulundu. Aynı zamanda iki çocuk annesi olan Clara Seren Amram, ‘Ağaç Yaşken Eğilir’ Atasözündeki gibi evlatlarımızı küçük yaştan itibaren sağlıklı yiyeceklere yönlendirmemiz gerektiğini, eğlenceli ve kolay yöntemlerle onları doğal beslenme tutkunu bireyler haline dönüştürebileceğimizi belirtti. 

“Sağlıklı Yemekler, Mutlu Çocuklar” adlı bir kitabı da bulunan Clara Seren Amram kurucusu olduğu Clarita’s Way (Clarita’nın Yolu) ile çocukların sağlıklı büyümeleri ve gelişmeleri için birbirinden pratik, kolay, lezzetli ve eğlenceli yemek tariflerini bizlere aktarıyor. 

Çocukları sağlıklı beslenmeye, sebzelere ve meyvelere yönlendirmenin 5 maddede mümkün olduğunu ifade eden Clara Seren Amram, bu maddeleri “Ebeveynler çocuklarına sağlıklı beslenme konusunda örnek olmalıdır”, “Sağlıklı yeme alışkanlığı kazandırmak için, çocukların hayal gücünü kullanın”, “Tabakları çocuklarımızın seveceği şekillerde, keyifli sunumlarda hazırlayabiliriz”, “Onların sağlıklı beslenme konusunda bilinç sahibi olmaları, bilinçli yetişmeleri için hikayeler, masallar anlatın”, “Çocuklarla mutfağa girelim” başlıklarında topladı. 

1- Ebeveynler çocuklarına sağlıklı beslenme konusunda örnek olmalıdır. Unutmayalım ki, çocuklarımız bizleri taklit ederler. Öncelikle biz sağlıklı besleneceğiz ki, onlar da bizi izleyip, bizim yaptığımızı uygulasınlar. Evimizde ve hayatımızın her anında sağlıklı beslenme ana ilkemiz olmalıdır. 

2- Sağlıklı yeme alışkanlığı kazandırmak için, çocukların hayal gücünü kullanın. Meyve ve sebzelerin faydalarını anlatırken hayal gücünü de çalıştıracak şekilde onların anlayabileceği ve zihninde canlandırabileceği ifadelere yer verin.  

3- Tabakları çocuklarımızın seveceği şekillerde, keyifli sunumlarda hazırlayabiliriz. Örneğin ıspanak bir küçük kızın saçlarına dönüştürülebilir. Salatalıktan gözler yapılabilir… Havuç dilimleri kaş olur… Böylelikle sağlıklı bir yemek, lezzetli ve eğlenceli dokunuşlarla çocukların bayılacağı bir hale getirilebilir. 

4- Onların sağlıklı beslenme konusunda bilinç sahibi olmaları, bilinçli yetişmeleri için hikayeler, masallar anlatın. Sevdiği hikayelerin, masalların arasında besinlerin faydalarına, hangi sebzenin, hangi meyvenin neye iyi geldiğine de yer açın. Çocuklarımızı yetiştirirken doğanın, doğallığın, sağlığın önemini eğlenceli bir şekilde anlatalım. Oyunlar, hikayeler ile onların anlayacağı ve seveceği bir dil geliştirelim. 

5- Çocuklarla mutfağa girelim. Çocuklarımızı küçüklükten itibaren mutfağa sokacağız ki, doğal ve dengeli beslenmenin önemini onlara eğlenceli bir şekilde aktaralım. Bu aynı zamanda kendilerine yetebilmelerini öğrenmeleri bakımından önemlidir. Mutfağa erken yaşta girmeleri ayrıca çocuklarımızın el becerilerinin gelişmesine, özgüvenlerinin artmasına, hayal güçlerini kullanmalarına ve sosyalleşmelerine yardımcı olur. Tabi ki burada yaş gruplarına göre gereken önlemleri almak, en ufak bir kazanın bile olmamasını sağlamak çok önemlidir. 

Clara Seren Amram kimdir? 

Holistik sağlıklı yaşam danışmanı, hukukçu, hümanist ve yazardır. Clarita’s Way felsefesinin yaratıcısıdır. Peru’da doğan, Venezuela’da büyüyen, Türk köklerine kaderle dönen çok kültürlü bir dünya vatandaşıdır. 

Clarita’s Way nedir? 

Clarita’s Way; ruh, beden ve zihin sağlığı dengesinin oluşturulup, geliştirilmesinde kişilere rehberlik eden bir keşif yolculuğunun adıdır. Bu yolculukta önce öz benliğinizin değerini fark eder, daha sonra bu değerli benliğe adil ve sorumluluklu davranmanın yollarını öğrenirsiniz. 

Clarita’s Way’de fiziksel, ruhsal ve mental bütünlüğü içeren “İyi Yaşam Döngüsü”, “Beslenme, Sağlık, Hukuk” temalarını esas alarak hayattaki pratiklere dönüştürülür. 

“Hayat varsa umut vardır” ilkesini benimsemiştir. Pes etmeyeceksin, vazgeçmeyeceksin. Vücuduna istemediği, aykırı şeyler yapmayacaksın demektedir. 

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven − two =