Çocuklar sorunlarla nasıl başa çıkabilir?

Çocuklar karşılaştıkları sorunların çözümünde, onlarla baş etmeye çalışırken sanat ve el becerilerini de kullanabilir. Sola Yayınları’ndan çıkan Çocuklar için Yaratıcı Baş Etme Yolları kitabı, sanat ve el becerileri ile onlara duygusal destek sağlamayı amaçlıyor.

Herkesin stresle başa çıkmak için farklı ihtiyaçları vardır. Çocuklar da buna dâhildir. Bazıları sessizliği bazıları ise sakinleştirici faaliyetleri tercih eder. Kimi daha fazla fiziksel aktiviteyi, kimi zihinlerini ve vücutlarını sakinleştirmek için akıllarını meşgul etmeyi seçer.

Eğlenceli, esnek, denenmiş ve “Kendi kendine yap!” aktiviteleri içeren bu kitap, özellikle ebeveynlere, profesyonellere ekstra duygusal kaynağa ihtiyaç duyan çocuklara yardımcı olacak.
Kitapta, tüm çocuklar için uygun bir şeyler bulunuyor: Dinamik olanlar, yaratıcı olanlar, zihin gelişimine ya da duygu gelişimine odaklı olanlar. İçindeki projelerde periler yaratmaktan düş kapanlarına, mandalalardan taslaklara, tekerlemelerden sakinleştirici aktivitelere, derin nefes almadan balon patlatmaya, aptalca yüzler yapmaktan müzikle coşmaya kadar onlarca aktivite bulabilirsiniz.

Bonnie Thomas’ın kaleme aldığı Çocuklar İçin Yaratıcı Baş Etme Becerileri, özellikle endişeli, yas tutan, duygusal dengesizlikler yaşayan çocuklara özel faydalar sağlayabilir. Kitap, 3-12 yaş arasındaki çocukların ebeveynleri, öğretmenler, danışmanlar, oyun terapistleri, sosyal hizmetler görevlileri ve çocuklarla çalışan tüm profesyoneller için eğlence dolu, kolay, yaratıcı proje fikirlerini geliştiren bir özellik taşıyor.

Kitabın çevirmeni olan Klinik Psikolog Deniz Ağar bakın neler söylüyor:

“Okuduğum günden bu yana çocuklarla yaptığım çalışmalarda özellikle öfke, kaygı ve yas vakalarında sık sık başvurduğum bu kitabı, çocukların yaşam kalitelerini artırmak isteyen meslektaşlarım, ebeveynler, öğretmenler ve çocuklar için çalışan tüm gönüllü ve profesyoneller için dilimize kazandırmaktan mutluluk duyuyorum. Kitabı çevirmeme vesile olan ve nicedir donanımlı ve mutlu çocuklar yetiştiren Nesin Vakfı’nı bugünlere getiren herkese teşekkür ederim. Vakfı ilk ziyaret edişimde ülkenin ve çocukların geleceğiyle ilgili içim umutla dolmuştu. Kaynağını bu umuttan alan üretme azmi bu kitaba dönüşerek sizlere kadar ulaştı. Bu kitabı alarak benim aracılığımla Nesin Vakfı’na küçücük bir katkıda bulunmuş olacaksınız. Kitabın böyle bir desteğe dönüşmesi beni ayrıca mutlu ediyor.”

BONNIE THOMAS KİMDİR?

Bonnie Thomas okullarda çalışan bir klinisyendir. 3-10 yaş arası çocuklarla ve ebeveynleriyle yıllara dayanan tecrübesi bulunmaktadır. Bonnie ayrıca Çocuk Tutukevleri’nde çalışmış ve sosyal hizmetler kapsamında genç kızlara mentorluk faaliyetlerinde bulunmuştur.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 3 =