Çocuklar kitap okumayı nasıl sever?

Çocuğun kendi kendine okuduğu ilk kitap nasıl olmalı? Kelime Yayınları Yayın Yönetmeni Dr. Asya Çağlar, hem bu soruyu cevapladı hem de kitap sevgisini aşılamanın yollarını hatırlattı.

Her eğitim öğretim yılı çocukları okula başlayan tüm anne babalar için önemli. Ama bir grup ebeveyn var ki onların yeri ayrı. Çocukları bu yıl okula başlayan, okuma yazmayı öğrenecek olanlar bir başka heyecan yaşıyor. Peki onlara alacağımız kitaplar nasıl olmalı? Kendi kendilerine okumalarını teşvik etmek için neler yapmalıyız? Bu soruları Kelime Yayınları Yayın Yönetmeni Dr. Asya Çağlar’a sorduk. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde radyo televizyon alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlayan Dr. Çağlar bakın neler söylüyor…

Çocuğun kendi kendine okuduğu ilk çocuk kitabının özellikleri nasıl olmalı?
Çocuğun okuduğu ilk kitap mümkün olduğunca bol resimli, az yazılı olmalı. Henüz okuma yazmayı bilmeyen ya da yeni öğrenen çocuklar için resimlerin yoğun kullanılması çok önemli. Bu sayede çocuk, resimler üzerinden kendi hikayesini yaratma olanağı bulur.

Kitaplar çocukların gelişimlerini nasıl tamamlıyor? Bu gelişimi aileler nasıl takip etmeli?
Kitaplar, çocukların zihinsel gelişiminde büyük rol oynar. Her bir kitap, çocuk için farklı bir dünya ve farklı bir olasılık sunar. Kitabın hikayesi çocuğa hayatın gerçeklerini gösterir ve hayatı sorgulatır. Kitabın çizimleri çocuğun hayal gücünü ve görsel becerilerini geliştirir. Çocuk, kitabın kahramanlarıyla kendini özdeşleştirir ve bu sayede çocuğun duygudaşlık yeteneği güçlenir. Aileler bu gelişimi desteklemek adına çocuğu kitap seçimlerinde çocuğu kısıtlamamalı ve kitabı hiçbir zaman kitabı bir fazlalık olarak görmemelidir.

Kitap okuma alışkanlığını perçinleyecek önerileriniz neler?
Kitabı öncelikle kendi hayatınıza, sonrasında çocuğun hayatına dahil edin. Öyle ki kitap hayatınızı doldursun. Gece gündüz her an, evde, arabada, okulda, işte kısacası her yerde sizinle olsun. Çocukla birlikte kitap okuyun. Birlikte kitabevlerini ve kitap satan yerleri gezin. Kütüphaneye gidin, hatta kendinize ve çocuğunuza bir kütüphane kartı çıkartın. Evdeki kitaplığı birlikte düzenleyin.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve + five =