Çocuklar için engelleri kaldıran fuar

TEB Aile Akademisi’nin sponsorluğunda, Goca Exhibitions’ın düzenlediği ‘Çocuk ve Aile Fuarı açıldı. Çocuklar için engelleri ortadan kaldıran çok sayıda etkinliğin düzenlendiği, ebeveynlere yönelik toplantıların gerçekleştirildiği fuar, 24 Eylül Pazar günü sona eriyor.

İstanbul Pendik’teki Crowne Plaza Asia otelindeki etkinliği düzenleyen Goca Fuar ve Sergi Hizmetleri Koordinatörü Ebru Goca, “Çocuk ve Aile Fuarı”nı hayata geçirirken öncelikli olarak çocuklar için engelsiz bir fuar hedefleyip, hayata geçirdiklerinin altını çizdi. Goca konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fuarımızın misyonunu “Mutlu Çocuk = Mutlu Aile” olarak belirledik. Hem sosyal sorumluluk bilinci olan, bilime, faydaya ve eğitime dayalı; eğitirken eğlendiren, eğlendirirken eğiten ürünlerin ve etkinliklerin olduğu bir fuar tasarladık. Bugün fuarda doğuştan işitme engelli ya da sonradan işitme kaybı yaşayıp koklear implant ile duyabilen çocuklarımızı da ağırladık. Bu çocuklarımız aynı zamanda koklear implant teknolojisi sayesinde aslında duyabiliyorlar. Ama duyabilmeleri için bu tür etkinlik ortamlarında ya da metro, otobüs gibi toplu taşıma ortamlarında kullandığımız indüksiyon döngü sistemini (ID sistemi) kullandığınızda ortamdaki kirli sesi bastırıyor ve çocuğun temiz sesi duymasını sağlıyor. Biz çocuk ve aile fuarı olarak amacımız engelleri kaldıran bir fuar olmak ve bunun için çalışıyoruz”

Fuarda ailelerin doğru bilgiyi en doğru isimlerden öğrenebilecekleri “Aile Panelleri”ne katılım yoğundu. Fuarın ilk günü yürütülen panellerin moderatörlüğünü gazeteci Şebnem Seçkiner yaptı. Fide Okulları ve Eğitimpedia kurucusu Ali Koç, “Okul mu müfredat mı? Öğrenme ekosistemi” adlı konuşmasını gerçekleştirdi. Psikolog Nilüfer Taptik, “Güçlü Çocuk Yetiştirmek”in sırlarını paylaşırken Günce Danışmanlık Sosyal Duyusal Öğrenme Akademisi’nden Seçil Akaygün Cüntay, rehber öğretmen ve eğitimcilere yönelik “Çocuklarda Öfke Kontrolü ve Empati Geliştirme” panelini gerçekleştirdi. Gazeteci, Ebevynus.com sitesi kurucusu Halime Sürek Kahveci ise; “21. Yüzyılın Çocuğuna Ana Babalık etmek” konusunu masaya yatırdı. Blogger Esra Oruç ise; “Çocuklar İçin Güvenli İnternet Kullanımı ve Siber Zorbalık” başlıklı konuşmasıyla birçok ailenin içinde bulunduğu tehlikeye dikkat çekti. Panel sonunda da katılımcı çocuklara katılım sertifikaları verilerek, güvenli internet kullanıcısıyım stickeri hediye edildi. İlk günün kapanış panelini de “Bebek ve Çocuklarda Uyku” konusunu işleyen Uyku Koçu Bebek ve uyku markası sahibi Sinem Gerger Akalın gerçekleştirdi.

Çocuklara Engelsiz Eğlence

Aileler panelleri takip ederken fuara katılan çocuklar da fuar boyunca sürecek olan ve İyi Cüceler Kitabevi Moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliklerin tadını çıkardılar. İşitme cihazı (koklear implant) sayesinde duyan çocuklar da fuar alanına kurulan indüksiyon döngü sistemi (ID sistemi) sayesinde tüm etkinliklere katılıp, rahatlıkla iletişim kurabildiler. IPA’nın (Uluslararası Oyun Birliği) desteği ile “Tohum Topu Yapımı ve Kendi Bahçeni Üret” ve Hakan Sezgin Ritm Atölyesi’nin müzikli ritim oyunu Eşgalibanga, dünyanın dört bir köşesinden masallar ve masal oyunları ile Şeyda Çevik ile Masal ve çocukları 16. Uluslararası İstanbul Kukla Festivalinde oynanmış olan Evvel Zaman İçinde isimli müzikli çocuk oyunu ile buluşturan Hayalbaz Tiyatro’dan Mehmet Erbil fuar boyunca çocuklara eğlenceli zaman geçirmelerini sağladılar.

Fuarın etkinlikleri hakkında ayrıntılı bilgili, www.cocukveaile.ist sitesinde bulabilirsiniz.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 − four =