Çocuklar hayatı resimleyerek kazanacak

Doğançay Müzesi tarafından sanatı çocuklara bir yaşam biçimi olarak sunmak amacıyla düzenlenen resim yarışması bu yıl 16. kez yapılıyor. İstanbul’da yaşayan ve ortaokulda eğitim gören tüm öğrencilerin katılabildiği yarışmanın konusu “hayat”, son başvuru tarihi ise 30 Haziran.

Bu yıl 16’ncası yapılan Doğançay Müzesi Ortaokullar Resim Yarışması’nın koronavisür nedeniyle dijital ortamda yapılmasına karar verildiğini kaydeden Doğançay Müzesi Direktörü Billur Tansel, “Doğançay Müzesi olarak Burhan Doğançay’ın zamanında bizzat başlatmış olduğu bu yarışma; çocuklara sanatı sevdirmek, güncel meseleler üzerinde düşünmeye teşvik etmek ve onlara sanatı bir hobi değil bir yaşam biçimi olarak sunmak amacını taşıyor. Bu sene özellikle yaşam mücadelesi verilen ve evlerimize hapsolmuş olduğumuz bu dönemde ‘hayat’ konusu üzerinde düşünmek istedik” diye konuştu.

Jüri üyeleliğini değerli duayen küratörler Beral Madra ve Vasıf Kortun ile sanatçı Süleyman Saim Tekcan’n yaptığı yarışmaya son başvuru tarihi 30 Haziran 2020. Katılım koşulları ise şöyle:

  • Doğançay Müzesi tarafından bu yıl 16. kez düzenlenen ortaokullar arası resim yarışmasına İstanbul’da okuyan 5, 6, 7, 8. sınıf öğrencileri katılabiliyor.
  • Yarışmada birincilik, ikincilik, üçüncülük, 5 mansiyon ve 42 sergileme olmak üzere 50 öğrenciye çeşitli ödüller ve katılım sertifikası verilecek. İlk 8’e giren öğrenciler, bir yıl güzel sanatlar eğitimi kazanacak.
  • Öğrenciler, “hayat” konusunu istedikleri gibi resmedebilecekler. Resimler öğrencinin kendisine ait olması gerekiyor. Grup çalışmaları yarışma dışı sayılıyor.
  • Çocuklar resim yaparken istediği malzemeyi seçebilir. Eserlerin ebatının 50×70 cm’den daha büyük olmaması gerekiyor. Her öğrenci bir ve birden çok eserle yarışmaya katılabilir ancak bir ödül kazanabilir.
  • Resim görsellerinin 30 Haziran 2020 tarihine kadar e-mail üzerinden info@dogancaymuseum.org adresine gönderilmesi gerekiyor. Her resim için; resim sahibi öğrencinin adı, soyadı, yaşı, sınıfı, okul adı, irtibat numaraları (okul ve ev/cep telefon numarası) gibi bilgileri mail gövde metnine yazmayı unutmayın.
  • Resimlerin mümkün olan en iyi şekilde fotoğraflarının çekilmesi önemli. Eğer mümkünse resimlerin taranıp gönderilmesi daha doğru olabilir. Resmin tamamının görselde görünmesi gerekiyor. Fotoğraf makinesi ya da telefonla yapılacak çekimlerde ışığın doğal ve resmi orijinalini en doğru şekilde yansıtmasına, mümkün olan yüksek çözünürlükte olmasına dikkat edilmeli.
  • Yarışma sonunda başarı ve sergileme ödülü kazanan eserler temmuz ayı içinde kazanan öğrencilere bildirilecek. Şartlar uygun olduğunda eserlerin sergisi yapılacak. Ödül sahipleri yapılacak sergi süresi için eserlerini Doğançay Müzesine vermekle yükümlü.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 3 =