Çocuklar, dünyanın ilk bilgisayar programcısı ile tanışıyor

Dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak bilinen Ada Lovelace’ın çağları aşan hikayesi, Ada Lovelace ve Sayıların Başını Döndüren Makine kitabıyla günümüz çocuklarına ulaşıyor. Ünlü İngiliz şair Lord Byron ve matematik sevdalısı Anne Isabelle Byron’ın kızı olarak 1815’te dünyaya gelen Ada Lovelace, kısacık ömrüne sığdırdığı önemli çalışmalarla biliniyor.

Alanında öncü ve güncel bilgiyi içeren başlıkları okura sunmayı amaçlayan Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), “dünyayı merak edenler için” sloganıyla, bu hedefini çocuk kitapları yayımcılığına da taşıyor. Koç Üniversitesi Çocuk (KÜ Çocuk) bünyesinde, dünyadan ve ülkemizden çocuk edebiyatının yaratıcı yazarlarının kaleme aldıkları nitelikli eserler, yetenekli illüstratörlerin çizimleri eşliğinde okurla buluşuyor. Yazar Zoë Tucker ile çizer Rachel Katstaller’in, teknoloji tarihinin en parıltılı isimlerinden biri haline gelecek olan küçük bir kız çocuğunun gerçek hikâyesini anlattığı Ada Lovelace ve Sayıların Başını Döndüren Makine adlı kitap da Koç Üniversitesi Çocuk’ta (KÜ Çocuk) yayımlandı.

Ada problemlere bayılır. Bu problemler ister küçük ister büyük olsun, onun için hiç fark etmez. En çok da içinden çıkılması zor problemleri sever. Kütüphanede ne bulursa okur, karmakarışık matematik işlemlerini çözer ve çılgın makineler icat eder. Ada, yaşıtlarından farksız küçük bir kız çocuğu gibi görünse de, dünyayı değiştirmek üzeredir…

Şair bir baba ile matematik sevdalısı bir annenin kız çocuğu olarak dünyaya gelen Ada, dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak tanınıyor. Dünyayı öyle bir değiştirmiştir ki 2009’dan bu yana her yıl ekim ayının ikinci salı günü, “Ada Lovelace Günü” kabul ediliyor. Ada Lovelace Günü, teknoloji ve bilim alanında çalışan ve başarı gösteren kadınları bir araya getirerek yeni nesillere ilham verme ve cesaretlendirme hedefiyle kutlanıyor.

Ada Lovelace ve Sayıların Başını Döndüren Makine’de yazar Zoë Tucker ile çizer Rachel Katstaller, teknoloji tarihinin en parıltılı isimlerinden biri haline gelecek olan küçük bir kız çocuğunun hayret verici gerçek hikâyesini anlatıyorlar.

Ada Lovelace ve Sayıların Başını Döndüren Makine
Yazar: Zoë Tucker
Resimleyen: Rachel Katstaller
Çeviren: Itır Arda
Fiyat: 32 TL

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 18 =