Çocuklar bitten değil dışlanmaktan korkuyor

Bit konusu çocuğa doğru bir şekilde anlatılmadığında kafalarında böceklerin dolaştığını düşünen çocuklar için duygusal sorunlara neden olabiliyor.

Zannedildiğini aksine hijyen ya da ekonomik koşullarla ilgisi bulunmayan bit, çocukta çocuğa kolaylıkla bulaşıyor. Bit sorunu, çocuğa doğru bir şekilde anlatılmadığı ve tedavi edilmediği zaman travmaya dönüşebiliyor.

Özellikle ilkokul dönemindeki çocuklarda görülen saç biti hem onların hem de anne babaların korkulu rüyası haline gelebiliyor. Zannedildiğinin aksine hijyenik ve ekonomik koşullarla hiç ilgisi bulunmayan bit, her çocuğa bulaşabiliyor. Tedavisinde doğru yöntemlerin kullanılmaması halinde çocukta travma dahi yaratabiliyor. Öte yandan çocuklar birbiriyle yakın temasta bulunduğu için çabuk yayılan bitten kurtulmak da kolay olmayabiliyor. Paranit de bu soruna karşı geliştirdiği tek kullanımda etkili şampuan ve koruyucu spreyi, The House Cafe Garden’da Paranit Kıdemli Marka Müdürü Feyza Ehlidil’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda tanıttı.
Toplantıda bit ve bulaşma yolları hakkında ayrıntılı bilgi veren Uzman Doktor Orkan Karaca, “Bit sadece temasla geçer. Okullarda mantolar, bere ve atkıların üst üste ya da yan yana konuyor. Bu da bulaşmayı kolaylaştırıyor. Bitten hastalık geçmez. Saçı kazıtmak da çocukta travmaya neden olur” diye konuştu. Tedaviye yönelik ürünleri seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları da vurgulayan Karaca, gaz yağı, böcek ilacı gibi eski tedavi yöntemlerine karşı uyarıda bulundu. Karaca, cilt ve solunum rahatsızlıklarına yol açabilecek bu yöntemlere karşı bitlerin direnç de geliştirebileceğini söyledi.

Çocuğa doğru anlatılmalı

Uzman Doktor Orkan Karaca ve Çocuk Gelişimi ve Pedagojisi Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, bit tedavisinde doğru ürün seçimi ve sorunun çözümü hakkında yapılması gerekenleri anlattı.

Çocuk Gelişimi ve Pedagojisi Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt ise çocukların birbirini “bitli” diye etiketlemesi ya da bitlendiği için içine kapanması gibi bir durumla karşılaşmamak için onlara doğru açıklama yapılmasının önemine dikkat çekti.
Yetişkinlerin bile bitlenme olayına travmatik baktığını hatırlatan Bozkurt, bu nedenle çocuğa ‘kafasında gezinen küçük böceklerin olduğunu’ söylemek için doğru cümleleri seçmek ve sorularına anlaşılır yanıtlar vermek gerektiğinin altını çizdi. Bozkurt, “Bizi korkutan biti, sirkeyi nasıl ayıklayacağımız kısmıyken çocukları korkutan bu böceklerin kafada dolaştığı, başını ısırıp kanını emerek beslendiği ve yumurtalarını bırakıp daha da çoğalacağını bilmesi” dedi.
Okula giden çocuğun aynı zamanda arkadaşlarının alay etmesinden ve zorbalığa uğramaktan korktuğunu söyleyen Bozkurt, şöyle konuştu:
“Bir çocuğu asıl korkutan bitlenme nedeniyle dışlanmak. Çocuklarınıza şunları söyleyebilirsiniz; bit doğal bir durumdur, herkesin başına gelebilir ancak yeterli önlemlerle ve doğru ürünle, kişi bitin bulaşmasından kendini koruyabilir. Bit bizi hasta eden mikroplar gibi bulaşır ama mikroplar gözle görülmezken biti görebiliriz, kaşıntısını hissedebiliriz böylece önlemini erkenden alabiliriz! Kaşıntı hissettiğimiz an önlemini almalı, bitleri vücudumuzdan uzaklaştırmalıyız! Ebeveynler bu süreci ne kadar hızlı çözerse çocuğun psikolojisinin etkilenmemesi için o kadar iyi olur.”

*Bu haber ebeveynus dergisinin Ocak 2020 sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − eleven =