Çocuklar aşırı tablet kullanımı nedeniyle kalem tutmakta zorlanıyor

Uzmanlar, çocukların dokunmaya duyarlı telefon ve tableti çok fazla kullanmaktan dolayı kalem tutmada zorluklarla karşılaştığını belirtiyor.

Çocuklar, aşırı tablet kullanımı nedeniyle kalem tutmakta güçlük çekiyor. Bu alışkanlığın düzgün yazmak ve kalemi tutmak için gereken kasların gelişmesini önlediği belirtiliyor. Bazı çocuklar ise kalemi ya da fırçayı nasıl tutacaklarını bile bilemiyor.

Uzmanlar, çocukların dokunmaya duyarlı telefon ve tableti çok fazla kullanmaktan dolayı kalem tutmada zorluklarla karşılaştığını belirtiyor.
Bu cihazların aşırı kullanımı çocukların okula başladıklarında kalem tutmalarını ve yazı yazmalarını sağlayacak kasların gelişmesini önleyerek becerilerine zarar veriyor. İngiltere’nin Kalbi Vakfı’nda görevli pediatrik terapist Sally Payne, “Artık çocuklar okula, 10 yıl öncekilerin sahip oldukları el gücü ve beceriyle gelmiyor” diyor ve ekliyor: “Kalemi tutup hareket ettirebilmek için parmaklarınızdaki ince kasların güçlü bir şekilde kontrol edebilmeye ihtiyacınız var.”
Payne, anne babaların kasları güçlendiren kesme, yapıştırma, blok inşa etme ya da oyuncak toplama gibi oyun aktivitelerine yerine çocukların eline tablet vermeyi daha kolay bulduğunu da belirtiyor. Ancak bu tür aktiviteler olmadan yazı yazmak için gereken omuz, dirsek ve bilek kasları gelişmiyor. Hatta bazı öğretmenler kimi çocukların kalemi ya da boya fırçasını nasıl tutacağını bile bilemediğini iddia ediyor.
Millfield İlkolulu Müdürü Shirley Shayler, daha önceden klasik sanatlar ve geleneksel el becerileri yapmayan çocukların okula başladıklarında yazı yazmayı daha güç bulabileceğini belirtiyor. Kötü el yazısının çocukların akademik performansı üzerinde istenmeyen sonuçları olabileceğine de değiniyor. Ona göre, el yazısı gelişimi hayat boyu devam eden bir beceri ve yazı yazmayı öğrenmek bir kağıdın üzerine kelimeleri koymaktan daha fazlası. Uzmanların teknolojinin çocukların kalem kullanma becerileri üzerine etkileri hakkındaki endişelerini ilk kez dile getirmiyor.
2013’te Avustralyalı öğretmenler çocukların Ulusal Okuma Yazma Değerlendirmelerinde kötü performans göstereceği uyarısında bulundu. Çünkü teknolojiye olan ilgileri ve aktif olmayan yaşam biçimleri nedeniyle bu çocuklar, sınavlarda sorulara hızlı ve doğru cevap yazmalarını sağlayacak güç ve becerilere sahip olmayabilirler.

Cihazların çocuklar üzerindeki diğer etkileri

Tablet kullanımı çocukların davranışlarını da etkileyebilir. Araştırmacılar çocuklara öfke nöbetini savuşturmak için bu cihazları vermenin onların duygusal gelişimini etkileyebileceğini ortaya koydu. Ayrıca 2017’deki bir araştırmaya göre de bebeklerde ve çocuklarda konuşma gecikmesi mobil cihazlara maruz kalmalarıyla ilişkili. Araştırmacılar, “Ekranda geçirdiği süre daha uzun olan bebekler, anlamlı konuşma gecikmesi riski taşıyor” diyor.

Kaynak:

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 2 =