Çocuk istismarını önlemek için bir araya gelelim

20 Kasım Dünya Çocuk Günü’ne dair en önemli etkinliklerden biri Çocuk ve Hakları Koruma Platformu tarafından gerçekleştirilecek. Platform, 22 Kasım 2018 tarihinde Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü ev sahipliğinde, kamu kurumları yetkilileri, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin katılımıyla “Çocuk İstismarında Önleme Çalışmaları“ başlıklı bilgilendirme toplantısı yapacak.

20 Kasım Dünya Çocuk Günü haftasında, 25 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu‘nun öncülüğünde; kamu kurumları yetkilileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları üyeleri, üniversite öğrencileri ve ilgili tüm tarafların katılımıyla “Çocuk İstismarında Önleme Çalışmaları“ başlıklı bir bilgilendirme toplantısı düzenleniyor.

“Dijitalde Çocuk“ araştırması

Devlet kurumları yetkilileri ve uzman konuşmacıların yer alacağı buluşmada, çocuk istismarına karşı yürütülen programlar ve etkin bir mücadele için neler yapılması gerektiğine dair bilgilendirme ve öneriler katılımcılarla paylaşılacak. Toplantıda Çocuk ve Hakları Platformu Başkanı Av. Figen Özbek‘in açılış konuşmasının ardından, GfK Türkiye’nin gerçekleştirdiği istismara açık bir alan olan internet ve çocuk ilişkisini mercek altına alan “Dijitalde Çocuk” araştırmasının sonuçları ilk kez basına ve kamuoyuna açıklanacak.

İstismar mercek altında

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Ali Fuat Karaman, İstanbul Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Metin Özaydın, Ümraniye RAM PDR Bölüm Başkanı Klinik Psikolog Yalçın Yılmaz ve İstanbul Gedik Üniversitesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Dilek Çelik‘in kamu kurumlarının çocuk istismarına konusundaki uygulamaları hakkında yapacakları bilgilendirmenin ardından, Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi adına Gözde Durmuş ÇOÇA’nın çocuk hakları konusundaki faaliyetlerini aktaracak. Dünya Çocukları Derneği ve İstanbul Barosu Çocuk Hakları Birimi‘nden Av. Eda Erbaş “Mevzuat ve Uygulamada Çocukların Cinsel İstismarı“, Şişli Belediyesi Toplumsal Eşitlik Birimi Çocuk Çalışmaları Uzmanı Ceren Suntekin “Çocukların Beden Hakkını Savunmak Neden Önemli?” başlıklı sunumlarını gerçekleştirecek. Aile Hukuku Derneği Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem ve Uzman Psikolog & Aile Oyun Terapisti Seniha Naşit Gürçağ ise çocuk istismarına karşı Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu tarafından yürütülecek olan “Koruyan Kurdele“ kampanyası hakkında katılımcılarla deneyim ve bilgi paylaşımında bulunacak.

Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu

Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu; BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 0-18 yaş grubundaki çocuklara tanıdığı; yaşama, gelişim ve beslenme, katılım, korunma ve barınma, eğitim haklarının çocuğun öncelikli yararı esas alınarak geliştirilmesi, hak ihlallerinin önlenmesi için bilgilendirme ve farkındalık yaratma çalışmaları yapılması, tüm çocukların yetenekleri doğrultusunda fırsat eşitliğine dayanılarak özgüvenli bireyler olarak yetişebilmeleri için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları gibi kurumlarla iş birliği yapılarak çocukları her yönden koruma amacıyla kurulmuştur. 25 sivil toplum kuruluşunun bir araya geldiği platform; insan haklarının çocukluk yıllarında öğrenilmesi gerektiğini; demokrasi ve hukukun üstünlüğü kavramlarının ve her türlü ayrımcılıkla mücadelenin de eğitim ve öğretimin bir parçası olarak kavratılmasının önemli olduğunu savunmaktadır.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − four =