Çocuğunuzun geleceği için navigasyon cihazı: Astroloji

Çocukluğundan bu yana yıldızları izleyen, yaşam yoluna astrolojik açıdan bakarak hayatını da buna göre kurgulayan Astrolog Asude Argun, her ay bizimle olacak. Biz soracağız o anlatacak. İlk ay konumuz, çocuklarımızın doğum haritalarını bilmenin ebeveyn olarak bize sağlayacağı faydalar. Bakın neler anlatıyor…

Daha iyi ebeveynlik yapmanın, çocuklarımızı iyi yetiştirmenin ve onlar için en doğru kararlar vermenin peşindeyiz. Peki, astroloji bu konuda bize yardımcı olabilir mi? İster “Neden olmasın!” diyenlerden olun isterseniz “Astroloji de neymiş!” diyenlerden… 20 yılı aşkın süredir astrolog olarak danışmanlık veren, bunun yanı sıra ayurveda, iridoloji (gözün iris tabakasındaki işaretleri ve renk değişiklerini inceleyerek sağlık durumumuzu değerlendirmeyi, hastalıklara erken tanı koymayı amaçlayan bilim dalı), arometerapi ve homeopati alanlarında da eğitim gören bir isim olan Asude Argun’un sözleri muhakkak ilginizi çekecek. Bizden söylemesi…

Astroloji merakınız nasıl başladı?

Bu konuda hatırladığım ilk anım, okul öncesi yıllarıma ait. Annemin sesinin yükseldiğini, babamın bağırdığını bilmem hiç ama herkes bana bağırıyor “Neredeydin?” diye. Ben de şaşkın şaşkın “Gökte yıldızlar var” diyorum. Sonra annemle konuştuğumda “5.5-6 yaşındaydın ve gece üçe kadar gökyüzünü gözlüyordun. Dayanılmaz bir noktadaydı artık” dedi o gün için. İlk astroloji kitabımı 1981’de aldım. 10-11 yaşlarındaydım henüz. Ortaokul ve lisede de devam etti ilgim. Sonra üniversitede iktisat ve pazarlama eğitimi gördüm. Uzun süre radyo yöneticiliği yaptım. Bu arada astroloji ile ilgili sayısız eğitime katıldım. Uluslararası iki astroloji diplomam var. 2011 yılında kendi ofisimi kurdum. Yolculuğum böyle başladı ve devam ediyor.

Anneliğinizle ilgili nasıl bir farkındalık yaşadınız?

Ben çok realist bir kadınım. Annem de realist bir kadındı. Zaten haritamda da bu açık. Annem, ben düştüğümde hep “Hadi kalkarsın” dedi. “İstediğini yap Asude!” dedi, kalktım paraşüt kursuna gittim. Ben de böyle bir anneydim. Oğlum doğduğunda ona “Yaparsın, edersin, atlarsın” diyordum. Çocuğuyla salonda çadır kuran anneyim. Öyle eğlenceliyim. Tabii, kendime göre. Bir gün yazlıktayız. Beraber eğlenceli bir sofra hazırlıyoruz. “Hadi kap gel bir tabak” diyorum oğluma. Geldi bana baktı ve “Bakışından korkuyorum” dedi. Ben eğleniyorum, eğlendiğimi düşünüyorum, ona da gaz veriyorum. Ama çocuğumun doğum haritasına göre anne ihtiyacı romantik, naif, fedakar bir anne. Sıra dışı bir anne beklemiyor. İşte onu fark ettim. Oğlum şimdi 27 yaşında. Bugün bile ona bakarken bakışımı yumuşatır öyle bakarım. Bugüne kadar hiç sorun yaşamadık. Onun ergenliğinde bile.

Peki bir çocuğun doğum haritasını bilmek bize ne gibi kolaylıklar sağlar?

Yine kendi oğlumdan örnek vereyim. Onun bütün hayatı, kariyer planı astrolojik olarak yapıldı. Üstelik oğlum liseye girecekken o zamanki adıyla OKS sınavı vardı.

Çocuğuma lise sınavı için “Sakın stres yapma” diyordum. Çünkü haritasına bakıp ona güzel bir şeyin geldiğini ayan beyan görüyordum. Benim oğlum, normal bir okul okusaydı, okuldaki hocaların canını sıkan bir çocuk olurdu. Çünkü sıkılıyordu, sürekli sorular soruyordu. Ama eline aldığı her kalemle resim yapan bir çocuktu. Sürekli onu destekledim. Bastırırsam, bana uslu çocuk, okulda saldırgan bir çocuk olacaktı. Liseye gireceği zaman “Teknik liseye gideceksin” dedim. Çünkü bir yeteneği var. Bir meslek öğrenecek. Benim bu kararım nedeniyle evdekiler kalp krizi geçirdi desem yeri. Çünkü teknik liselerin üniversiteye girişinde puan katsayısı düşüktü. Ama Türkiye’deki ilk bilişim koleji, üç kilometre ötemizde kuruldu ve oğlum oraya gitti. Bilişim, görsel iletişim tasarımı okumaya başladı. Okul o kadar yeniydi ki hocaları Bilgi Üniversitesinden geliyordu. Oğlum Bilgi Üniversitesine devam etti liseden sonra. Özel yetenek sınavıyla, birinci olarak girdi. Özel burslarla okudu. Şimdi çok sevdiği bir işi var.

Bir örnek de kendimden vereyim. Annem benim astroloji haritamı bilseydi gereksiz yere iktisat ve pazarlama okumazdım mesela. Biyoloji, biyokimya okurdum.

Yani her şey astrolojk olarak kesin mi? O zaman bunun dışında bir şey yapamayacak mıyız?

Olur mu öyle şey… Astroloji bir navigasyon sistemi. Diyelim ki siz bir arabadasınız, yoldasınız ve gidiyorsunuz. Astroloji sizin için uzun farları yakıyor. Ve seçimi size bırakıyor. Yani astrolojide “Başınıza şu gelecek, bu olacak” yoktur. Kavşağa geldinizde sağa ya da sola dönüşü özgür iradeye bırakır. Ama sağa dönersen böyle, sola dönersen şöyle olabilir, der.

Bir çocuğun doğum haritasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir bebeğin, çocuğun haritası en az 15 yaşına gelene kadar tek başına okunmaz. Aile astrolojisi diye bir kavram var. Yani ailede çocuğun haritası var, annenin haritası var, bir de çocuğun anneye göre, annenin çocuğa göre etkileri var. Buna sinastri diyoruz. Tüm bu açılardan bakıyoruz doğum haritalarına. Böylece ailenin dinamikleri de ortaya çıkıyor. Yani babanın “Yorgunum” derken aslında neyi kastettiğini, annenin “İşim var” derken ne demek istediğini anlıyorsunuz. Çocuğun haritasına baktığımızda da onun sahip olduğu özellikleri görüyoruz.

Bu konuda bilgi almak isteyen ebeveynler, gidecekleri astrolog konusunda neye dikkat etmeli?

Danışmanlık alacakları kişinin eğitimlerine, sertifikalarına bakmalarını öneririm. En büyük zarar da şu; “Bir arkadaşım astroloji eğitimi alıyor. Senin haritana da baksın” diyenlere gitmek. Şöyle düşünün, herkes İngilizce biliyor. Ama siz, iş için birini alacaksanız gerçekten İngilizce bildiğini görmek için sertifikalarına bakar, İngilizce konuşmasına dikkat edersiniz. Bu da öyle. Çünkü o kişinin sözleriyle bir çocuk etiketlenebilir. Birine tembel derseniz o tembelliği mühürlersiniz. O nedenle bebeğin haritasına aile ile birlikte bakıyoruz. Çocukların öne çıkan kısmını törpülemek değil parlatmak üzerine işimiz. Şimdiki çocuklar gerçekten çok özel. Çok farklı bir nesil geliyor ve ben çok umutluyum.

*Bu haber ebeveynus dergisinin Kasım 2019 sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − eleven =