Çocuğunuz renklerle neler anlatıyor?

Çocuğunuzun duygusal ve ruhsal dünyasına ait mesajlar, resim yaparken kullandığı renklerde saklı olabilir. Çünkü resim yapmaya başladıklarında sınırları olmayan hayal dünyalarını kağıda döken çocuklar, renklerle de ebeveynlerine mesajlar verebiliyorlar. Bu mesajları doğru anlamak, çocukların renkler yoluyla söylemeye çalıştıklarının farkına varmak mümkün mü?

Reem Nöropsikiyatri Merkezinden Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, çocukların renklere bakış açısı ve kullanımı hakkında çok önemli ipuçları veriyor.
Dr. Yavuz, çocukların 4-5 yaşından itibaren renkleri bilinçli şekilde kullanmaya başladıklarını ifade ederek “Çocuğun okul öncesinde kullandığı renklerin gerçekle bir bağlantısı yoktur” diyor. Yavuz, renklerin çocuklar için taşıyabileceği anlam üzerine şunları söylüyor:
Kırmızı Resimlerde yoğun olarak kırmızı rengin kullanılması enerjinin, nefretin, şiddetin, yoğunluğun ya da bir hastalığın yansıması olabilir.
Pembe Kırmızıya göre daha az etkilidir. Sakinliği ve mutluluğu temsil eder.
Turuncu Endişeli bir tondur. Bu rengi çok kullanan çocuklar hiperaktif gelişime eğilim gösterebilir.
Sarı Bu rengin ağırlıklı olarak kullanılması, çocuğunuzun huzurlu enerjik ve sevdiği şeylere bağlı olduğunu gösterir.
Mavi Güven duygusunu temsil eder. Sakin bir ruh halindeki çocuklar, daha yoğun olarak resimlerinde bu rengi kullanırlar. Duygularını kontrol etmekte güçlük çekmezler.
Yeşil Resimlerinde ağırlıklı olarak bu rengi kullanan çocukların özgüvenli, yaşıtlarına göre daha olgun tavırlar sergileyen ve duygularını kontrol edebilen çocuklar olduğu söylenebilir.
Mor Bu renk sorumluluk duygusu olan, kendinden çok başkaları tarafından kontrol edilmeye eğilimli ve sakin karakterleri temsil eder.

*Bu haber ebeveynus dergisinin kasım sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 4 =