Çocuğumuzla beraber iyileşelim

Eğitmen, danışman ve sosyolog Ebru Demirhan, yeni kitabı Çocuğumla Beraber İyileşiyorum kitabında insanların hem kendileriyle hem de çocuklarıyla ilişkilerinde sorunlarının kaynağının da çözümünün de çocukluklarında yattığını belirtiyor ve okurlarını çocukluklarına davet ediyor.

Çocuğumuzu büyütürken aslında kendimizi büyütüyoruz… Onlarla yaşadığımız, karşılaştığımız sorunlar, kendi çocukluğumuzun yaraları… O yaraları vaktinde saramadıysak eğer belki şimdi tam zamanıdır… Hem de çocuğumuza hem de kendimize şifa olmanın zamanı…

Ebru Demirhan, eğitmen, danışman ve sosyolog. Kendi çocuğuyla yaşadığı deneyim, onun yolunu, yolculuğunu değiştirmiş, şifayla tanışmasına aracı olmuş. İlk kitabı çocuklar için yazdığı “Benim Ailem“di. Ardından kaleme aldığı Bedenin Şifa Kapıları ve Yaşamın Gizli Sözleşmesi kitaplarında, üzerine çalıştığı konuları sade ve anlaşılır bir dille anlatarak daha geniş kitlelere ulaştı. “Niye başımıza hep bunlar geliyor?” sorusunu sıklıkla soranlar için tavsiye ederim. İlginç çıkış noktaları bulabilirsiniz.
Son kitabı ise bu kez, çocuklarına dair sorunlar yaşayan anne babalar için. Kendimizde ve çocuklarımızla ilişkilerimizde yaşadığımız sorunların çözümünün yine çocukluğumuzda yattığı gerçeğinin altını çizine Ebru Demirhan, Çocuğumla Beraber İyileşiyorum başlıklı kitabıyla okuyucuya ulaşıyor.

Ebru Demirhan, kitabı hakkında bakın neler söylüyor:
“Ebeveyn olsak da olmasak da bir çocukluğumuz var ve her zaman bizimle… Bugün nasıl bir yetişkin olduğumuzu, çocuklukta yaşadıklarımız ve hissettiklerimiz belirliyor. Anne rahminden itibaren biriktirdiğimiz her şeyle birlikte çocuk yetiştiriyor, çocuğumuz yoksa dahi ortak bilince aktarım yapıyoruz. Anne-baba oluyoruz, öğretmenlik, komşuluk, doktorluk, arkadaş anne-babalığı gibi roller yükleniyoruz. Rolümüz her ne olursa olsun olayları, halleri; bildiğimiz ve gördüğümüz kadarıyla bakıp yorumluyoruz. Oysa hayat bildiklerimizden çok daha fazlasını barındırıyor. İşte bu nedenlerle yaşamın şifası, geleceğin tasarımı, yaratıcılığın gücü ve sevginin aktarımı için çocukluğumuzun ‘şifalanması’ çok değerli.

‘Ben bunları neden yaşıyorum?’, ‘Benim çocuğum neden bunları yaşıyor?’, ‘Neden ben?’, ‘Neden benim çocuğum?’ gibi sorular kafanızı kurcalıyor olabilir. Bu kitap, tüm bu soruların cevaplarını da verebilmek amacıyla yazıldı.”

“Alt Islatma, Fazla Kilo, Beslenmeyi Reddetmek, Tırnak Yemek, Öfke, İkame Çocuk, Ebeveyn Bağımlılığı, Saç-Kaş-Kıl Yolmak (Trikotilomani), Down Sendromu, Otizm, Kaygılı İletişimsizlik, Zekâ Geriliği, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite, Özel Öğrenme Güçlüğü, Çekingenlik, Suçluluk Hisseden Ebeveynler, Depresyon, Cinsel Kimlik Farklılığı, Ebeveynden Güzel Çocuk/Çocuktan Güzel Ebeveyn, Ergenlik, Üstün Zekâlılar, Taciz ve Tecavüz, Fiziksel Engelli Olmak, Korkular ve Fobiler, Bağımlılık, Cimrilik, Kardeş Kıskançlığı” gibi başlıklarla ele aldığı konuların fiziksel ve ruhsal olası nedenlerini açıklayan Demirhan, anne babalara, ailelere ve öğretmenlere çözüm önerilerinde bulunuyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 2 =