Çocuğumun odası ne renk olmalı?

Çocukların odalarında kullandığımız renkler uyku düzenini de etkiliyor, odaklanmalarını da… Hal böyle olunca “Çocuğumun odası ne renk olmalı?” sorusu da önem kazanıyor. Uzman Psikolog Ayben Ertem, çocukların içinde bulundukları yaş dönemlerine göre odalarında kullanılacak renklerin de değiştiğini belirterek “Renkler, okul öncesi ve okul çağı çocuklarında daha sıcak tonlarda tercih edilmeli, lise ve ergenlik dönemindeki gençlerde ise daha soğuk renk tonları kullanılmalıdır. Ayrıca daha soğuk renklerin çalışmaya, odaklanmaya, rahatlatmaya yardımcı olduğu ve hormonal denge sağladığı da görülür” diyor.

15 yılı aşkın bir süredir birey, çocuk ve aileler üzerinde çalışan, renklerin insan psikolojisine etkilerini araştıran, son 3 yıldır da çocuklar ve aileler için oyunlar tasarlayan Uzman Psikolog Ayben Ertem ayrıca çocukların cinsiyet, yaş ve davranış şekillerine göre farklı renklere tepkilerini ortaya koyarak Filli Boya’nın geliştirdiği Çocuklarda Renk Etkisi koleksiyonunun oluşum sürecine de katkıda bulundu.

Pınar Sabancı,Filli Boya & Alligator Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Burak Basmacı ve Uzman Psikolog Ayben Ertem (soldan sağa), renklerin çocuklar üzerindeki etkisi göz önüne aınarak hazırlanan boya koleksiyonunu tanıttı.

Türkiye’de ilk kez psikolog eşliğinde çocuk odalarına özel renk koleksiyonu hazırlayan Filli Boya’nın “Çocuklarde Renk Etkisi” koleksiyonu düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda konuşan Uzman Psikolog Ayben Ertem, yaşa göre renk kullanımının önemine dikkat çekerek “Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuk odaları ile lise ve ergenlik dönemindeki genç odalarındaki renk seçimi farklı olmalıdır. Renkler, okul öncesi ve okul çağı çocuklarında daha sıcak tonlarda tercih edilmeli, lise ve ergenlik dönemindeki gençlerde ise daha soğuk renk tonları kullanılmalıdır. Ayrıca daha soğuk renklerin çalışmaya, odaklanmaya, rahatlatmaya yardımcı olduğu ve hormonal denge sağladığı da görülür” diye bilgi verdi.

RENKLERİN GÜCÜ

Filli Boya’nın Uzman Psikolog Ayben Ertem ile birlikte ortaya çıkardığı “Filli Boya Çocuklarda Renk Etkisi” koleksiyonu; renklerin gücü, tanımı, temel öğeleri, çocuklar üzerindeki etkileri, yaş aralığına göre doğru renk kullanımı başlıklarıyla, çocuklar ve renkler arasındaki güçlü bağı anlatırken, özel çocuklar için de doğru renk önerileri sunuyor.

Özellikle çocuklarda renklerin duygulara olan etkilerini de anlatan Ertem, sözlerine şöyle devam etti:

“Renklerle duyular arasındaki bağı gözler önüne seren bilimsel çalışmalar doğrultusunda, renklerin beyin gelişimine, yaratıcılığa, verimliliğe ve öğrenmeye kuvvetli bir şekilde fayda sağladığı görülmekte. Aynı zamanda renklerin heyecanlandırma, sakinleştirme, ilham verme, endişe yaratma, gerginlik hissettirme, huzur verme gibi etkileri de vardır ve renklere karşı daha hassas olan çocuklarda bu etkilerin yansıması da belirgin olarak hissedilir. Bu sebeple çocuklar için uygun renkler seçmek oldukça önemlidir.

EEG ve nabız oranlarını ölçen sistemlerde erkek ve kadının renklere farklı tepkiler gösterdiği, hiperaktif, enerji dolu bir çocuğun mavi ya da pembe renge boyanmış bir odada nabzının yavaşladığı görülür. Renkler, kombinasyonlara göre de insanlar üzerinde negatif ya da pozitif psikolojik etkileri gösterir. Bebekler kendilerini yoğun sarının olduğu bir odada tedirgin hissederken, mavi ve yeşil ile kombinlenmiş sarı odada ise huzurlu hissedebilir.”

Aynı zamanda “Çocuklarda Renklerin Etkisi” çalışmasında yaş gruplarına göre renklerin psikolojik önemine değinen Uzman Psikolog Ayben Ertem’in verdiği bilgilere göre şu noktalara dikkat etmek gerekiyor:

0-2 yaş aralığındaki bebek odalarında sadelik, rahatlık, uyarıcı ve öğrenmeye katkı sağlayan bir tasarım önemli.

Bebekler kendilerini yoğun sarının olduğu bir odada tedirgin hissederken mavi ve yeşil ile kombinlenmiş sarı odada ise huzurlu hissedebiliyor.

Oda içerisinde oyun, uyku gibi aktivitelerin fazlaca olduğu 3-6 yaş aralığındaki çocuk odalarında canlı renklerle birlikte pastel tonların yer almasına dikkat edilmeli.

6-9 yaş aralığındaki okul dönemi çocuklarında ise rengin dikkat, öğrenme ve uyku üzerinde etkili olduğu göz önünde bulundurularak huzur verici, çok uyarıcı olmayan, öğrenmeye katkı sağlayacak renkler seçilmeli.

Bireyselleşmenin daha fazla görüldüğü ergenlik dönemindeki gençler içinse duygu durumlarını yükseltecek ve rahatlatacak renklerin kullanılması faydalı.

Ergenlik dönemindeki çocukların odasında soğuk renk tonlarının kullanılması öneriliyor.

Filli Boya “Çocuklarda Renk Etkisi – Bebek, Çocuk ve Genç Odaları” renk koleksiyonunda, renklerin ışığın ürettiği enerji ile çocukların gelişimine, yaratıcılığa, verimliliğe ve öğrenmeye olan etkisini ortaya koyarak öneriler sunuyor, tüm aileler ve ebeveynler için çok önemli bir kaynak sağlıyor.

Özel çocuklar ve gençler üzerinde renklerin etkisine de değinilen çalışmada, Otizm Spektrum Bozukluğu olan, öğrenme güçlüğü çeken ve hiperaktif çocukların odaları için de renk tercihleri sunuluyor. Koleksiyon dikkat arttırıcı, yaratıcı düşünme becerisini destekleyen canlı renklerin yanı sıra sakinleştiriciözelliği bulunan soğuk renklerin kullanımına dikkat çekiyor.

Yenilikçi ve öncü marka kimliğiyle Türk boya sektörüne her zaman ilkleri kazandırdıklarını belirten Filli Boya & Alligator Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Burak Basmacı, “Kuruluşumuzdan itibaren teknolojik öncülüğe ve Ar-Ge çalışmalarına önem veriyoruz. Bu doğrultuda müşteri ihtiyaçlarını doğru tespit ederek tüm performans ve beklentileri inovatif çözümlerle, gelecek nesiller için sürdürülebilir teknolojilerle çevreye duyarlı ürünler üretmek en önemli misyonlarımız arasında yer alıyor. “Çocuklarda Renk Etkisi” isimli özel koleksiyonumuz ile sadece teknolojik Ar-Ge çalışmalarına değil renklerin özellikle çocuk psikolojisindeki etkilerine de önem verdiğimizi, bu doğrultuda ürünleri geliştirdiğimizi sizlere göstermek istedik” dedi.

Çeşitli araştırma ve çalışmaların sonucunda renklerin çocuklar üzerindeki etkilerini dikkate alarak yeni bir kartela hazırladıklarını anlatan Basmacı, “Yapılan çalışmalar bize gösteriyor ki renkler, çocukların beyin gelişimine, yaratıcılığına ve huzuruna çok büyük katkı sağlıyor. Bu sebeple çocuklar için uygun renkler seçmek son derece önemli. Çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlığını dikkate alarak hazırladığımız bu koleksiyonda, bebeklikten ergenlik dönemine kadar tüm yaş gruplarına göre renk seçiminden renklerin genel etkilerine, öğrenme güçlüğü çeken, otizim spektrum bozukluğu olan ve hiperaktif çocuklara kadar geniş bir çerçevede renk kullanımı bilgileri verdik” diye konuştu.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − one =