Ciltteki belirtiler yaşa bağlı olarak değişiyor

Alerjene maruz kalan vücut, beklenmeyen bir tepki veriyor. Bu bazen kaşıntı ya da öksürük oluyor bazen de hayati tehlike yaratan solunum güçlüğü.

Alerji sıklıkla besin, solunum ve ilaç alerjisi olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklarda alerjiye yol açan besinler ise “süt, yumurta, buğday, soya, yer fıstığı (kuru yemişler), balık ve deniz ürünleri” olarak sıralanıyor. Alerjinin bazen hemen bazen de günler sonra ortaya çıkan belirtileri var.

Alerjenlerin yol açtığı etkiler bazen bir organda bazen de vücudun farklı bölümlerinde ortaya çıkabiliyor. Alerjik kişilerin göz altlarında çoğunlukla çift çizgi ya da torbalanma oluyor. Ayrıca göz çevreleri parlak ve kırmızımsı mor renk alıyor. Burun hareketleri ya da burnunu kaşıma da alerji göstergesi. Besin alerjili süt çocuklarının makat çevresinde kızarıklık olabilir. Bunlara karşın alerjik hastalıklarda ateş olmuyor.

Ciltteki alerji belirtisi ise kaşıntı ve kızarıklık. Bazen seyrek, küçük kırmızı lekeler olabiliyor. Kimi zaman ürtiker olarak tanımlanan halka şeklinde döküntüler gelişebiliyor. Derideki kızarıklıklar kaşıntılı, uzun süreli oluyor ve yaşla değişen dağılım gösteriyor. Egzema önceleri yüzde, kol ve bacakların dış yüzeyindeyken çocuk büyüdükçe dirsek içi, diz arkası, boyun bölgesini tutuyor. Solunum alerjisine bağlı astım da uzun süreli tekrarlayıcı öksürükle ortaya çıkıyor. Öksürük, geceleri ya da harekete bağlı olarak artıyor. Çoğu kez hışıltı, zaman zaman da nefes verirken daha belirgin bir solunum güçlüğü söz konusu.

Alerjik nezle genellikle astıma eşlik ediyor. Bazen sürekli bazen de belli mevsimlerde inatçı burun akıntısı, kaşıntısı, hapşırma krizleri kimi kez de gözde yaşarma ve kaşınma ile kendini gösteriyor.

Besinlere bağlı alerjide, kusma, reflü, ishal, kabızlık, kanlı ya da sümüklü kakalar gibi belirtiler olabiliyor.

Alerji bazen ölümcül bir tabloya neden olabiliyor. Anaflaksi, alerjene maruz kalınmasından birkaç dakika ile birkaç saat içerisinde bayılma, nefes alamama, şok gibi belirtilerin bir arada olduğu ölümcül bir tablo olarak ortaya çıkıyor. İleri derecede alerjisi bulunan kişilerin yanlarında her zaman adrenalin oto-enjektörü (adrenalin içeren otomatik şırınga) taşımaları gerekiyor.

*Ebeveynus dergisinin Ocak 2020 sayısından alınmıştır.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − 12 =