Canınız çekiyorsa bir nedeni var!

Durduk yere tatlı, meyve ya da kahve mi istedi canınız… Bedeniniz ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller nedeniyle bazı yiyecekleri daha fazla tüketmenize yol açıyor olamaz mı?

Aşırı peynir yeme isteği; diyet yağ içeriğinin yeterli miktarda olmamasına işaret edebildiği gibi kalsiyum eksikliğinin de bir göstergesi olabilir.

Kırmızı et yeme isteği; kırmızı eti fazla yemenin en bilinen sebebi demir eksikliği. Kırmızı et aynı zamanda esansiyel bir vitamin olan B12’nin de kaynağı.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ömür Karamahmut, herhangi bir besini normalden fazla tüketmenin vücudumuzdaki bir eksikliğe işaret ettiğini söylüyor.

Çamur, toprak yeme isteği; kimi zaman vücudumuz besinlerin dışında daha ilginç maddeleri de tatmak ister. Çamur, toprak yemek isteyenler dikkat! Bu durum genelde hamilelerde ve çocuklarda görülür ve anemi ile ilişkilendirilir. Anemiye ise yetersiz demir, B12 ve folat eksikliği sebebiyet verir.

Yumurtanın beyazını yeme isteği; yumurtanın beyazını sevmediğiniz halde daha fazla tüketme ihtiyacı duyuyorsanız bu biotin eksikliğine bir işaret olabilir. Biotin vücutta birçok fonksiyonu olan vitaminlerden biridir. Özellikle tırnak ve saç sağlığı açısından biotine ihtiyaç duyulur.

Aşırı çay ve kahve tüketim isteği; fosfor eksikliğinin bir göstergesi olabileceği gibi, sodyum ve demir eksikliğinden de kaynaklanabilir.

Aşırı meyve ve sebze tüketme isteği ise C vitamini eksikliğine işarettir.

Çok fazla yağlı ve kızartmalı yeme isteği; bu ürünleri normalden fazla tüketmek vücudumuzda omega yağ asitlerinin eksikliğinin bir göstergesi olabilir.

Asitli ve karbonatlı içecek isteği; asitli ve ve karbonatlı içeceği fazla tüketmek ise vücudumuzda kalsiyum eksikliği olduğunun bir işareti olabilir.

Tatlı ve çikolata isteği; tatlı ve çikolatanın aşırı yenme isteği çeşitli nedenlerle ilişkilendirilebilir. Aşırı tatlı yemeği çinko, magnezyum ve krom eksikliği sebebiyle olabilir.

Çikolata yeme isteği, özellikle kadınlarda menstrual dönemde artar. Az kalorili diyetler veya uzun süreli açlık durumlarında da şeker ve çikolataya eğilim artabilir. Fakat bunların dışında aşırı çikolata tüketimi, magnezyum minerali eksikliğinin bir göstergesi olabilir. Magnezyum eksikliği uyku düzenini olumsuz yönde etkileyerek kişiyi yorgun hale getirir. Stres seviyesini artırır. Bu da şekere ve çikolataya eğilimi artırır.

*Bu haber ebeveynus dergisinin Aralık 2019 sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + nine =