Bulutlar gidince yağmuru kimse özlemez mi?

Redhouse Kidz’in yeni kitabı Yağmur Adam ve En Güzel Dans, yağmurun yağmadığı her günün güneşli olduğu bir dünyanın nasıl olacağı sorusuna cevap veriyor. Yağmur damlalarını hissederek dans eden işitme engelli minik bir kız aracılığıyla hem de…

Güneşli havada piknik yapabilir, parkta oynayabilir, çimlere uzanıp kitap okuyabilirsiniz. Peki ama hiç yağmur yağmasa, hava her gün güneşli olsa dünya nasıl olurdu acaba? Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Yağmur Adam ve En Güzel Dans kitabı, bu soruya dokunaklı bir öyküyle yanıt arıyor. En güzel yanıtı da yağmur damlalarını hissederek dans eden işitme engelli minik kız veriyor.

Yağmur Adam ve En Güzel Dans adlı resimli kitabın Fransızca çeviri hakları henüz yayımlanmadan Fransa’nın en köklü yayıncılarından Editions Rue du Monde tarafından satın alındı. Böylece Türkçe baskısıyla aynı anda Fransızca çevirisi de yayımlanmış oldu.

Güneşin gökte pırıl pırıl parladığı bir gün yemyeşil kırlar piknik yapan, uzanıp kitap okuyan, bisiklet süren neşeli insanlarla dolmuştur. Ama aniden kapkara bulutlar gökyüzünü kaplar ve göz gözü görmeyecek bir sağanak başlar. Herkes mutsuzdur, bu yağmur da nereden çıkmıştır?

Bir anda şimşek çakar ve yıldırımla birlikte yer yer gri, yer yer kapkara biri belirir: Yağmur Adam! İnsanların yağmurdan bu kadar mutsuz olmasına içerlemiştir ve bir daha dönmemek üzere ortadan kaybolur. Bu güneşli, sıcak ve boğucu günler nasıl geçecektir? Yağmur kimileri için güneşli bir günü mahveden bir şeyken, kimileri için büyülü bir müzik olabilir mi?

Yağmurla dans eden kız

Hiç yağmur yağmasa, hava her gün güneşli olsa dünya nasıl olurdu acaba? Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği’nden danışmanlık alınarak hazırlanan Yağmur Adam ve En Güzel Dans kitabı, bu soruya dokunaklı bir öyküyle yanıt arıyor.

Yazar Özge Bahar Sunar, bu öyküde, yağmurun hayatımızdaki önemini, işitme engelli bir kız aracılığıyla anlatıyor. Uğur Altun’un dikkat çekici çizimlerinde, susuz günlerin doğayı nasıl değiştirdiğini görüyoruz. Sıcak bir günde düşen yağmur damlaları bazı insanlar için ferahlatıcı bir nefes, çiçekler için can olurken, küçük bir kız için bugüne kadar görülmüş en güzel dansın şarkısı oluyor.

Türkçesiyle aynı anda Fransa’da

Yağmur Adam ve En Güzel Dans, çocuk kitapları alanında uluslararası bir başarıya da imza attı. Kitap henüz yayımlanmadan, çeviri hakları Fransa’nın en köklü yayıncılarından Editions Rue du Monde’a satıldı. Böylece Türkçe baskısıyla aynı anda Fransızca çevirisi de yayımlanmış oldu.

Yazan: Özge Bahar Sunar
Resimleyen: Uğur Altun
Ebat: 21,5 x 28 cm
Sayfa Sayısı: 32
Türü: Resimli Kitap
Yaş: 4 yaş ve üzeri

Yazar hakkında

Özge Bahar Sunar, 1981 yılında Sakarya’da doğmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde lisansını, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. On iki yıllık öğretmenlik yaşamında okul gazeteleri, dergileri ve internet sitelerinde yazılar yazmış; tiyatro, dans ve daha birçok etkinlikte çocuklarla beraber çalışmıştır. 2017 yılının sonlarına doğru ilk kitabı yayımlanmıştır.

Çizer hakkında

Uğur Altun 1987’de Rize’de doğmuş, 2012 yılında Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden burslu mezun olmuştur. 2013’ten itibaren çalışmaları yurtdışında çeşitli sergilere seçilmiş ve uluslararası kataloglarda yer almıştır. Resimlediği Mıstık, Seni Anlamıyoruz! Noktalama İşaretlerinin Öyküsü kitabı, Nami Adası (Kore) Çocuk Kitapları Yarışması’nda farklılık ödülüne layık görülmüştür. İzmir’deki atölyesinde yayınevleri ve dergiler için illüstrasyonlar hazırlıyor ve grafik tasarım çalışmalarına devam ediyor. Yaşar Üniversitesi’nde illüstrasyon dersleri veriyor.

SEV Yayıncılık:

SEV Yayıncılık, kökleri 1861 yılında yayımlanan ilk İngilizce-Türkçe Redhouse sözlüklere kadar uzanan köklü bir yayıncılık geleneğine sahiptir. Bugün Redhouse markası altında onlarca çeşit sözlük ve eğitim aracı yayımlarken, Redhouse Kidz markasıyla çocuk kitapları yayıncılığı alanında önemli yayınevleri arasında yer alıyor

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − 6 =