Birazcık cesaret ve istek yeter de artar bile!

Kelime Yayınlarından çıkan Kendi Yolunda adlı kitapta meslek seçimlerindeki kalıplaşmış düşüncelere, önyargılara, cinsiyet ayrımlarına, herkese inat; hayallerini pusulası belleyip “kendi yolunda” doludizgin giden yedi farklı çocuk ve hikayeleri anlatılıyor.

Kendi Yolunda’daki tüm hikayeler, “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna, çocuklar içlerinden geçeni söyleme ve gerçekleştirme cesareti gösterebilsin diye yazılmış. Çünkü hayallerin peşinden koşmak için birazcık cesaret ve istek yeter de artar bile!

“… ve bu yolda çalışmaktan hiç vazgeçmeyecekti.”

Kitabın değerlendirmesi için Türkçe Öğretmeni Dr. Çiğdem Mollaibrahimoğlu’nun sözlerine kulak verelim:

“Kaptan, yönetici, öğretmen, mucit, yönetmen, itfaiyeci, balet… Hayatlarımız birbirinden farklı maceralarla örülü birer senaryo ve biz bu senaryoyu istediğimiz gibi düşleyebiliriz. “Kendi Yolunda” da, farklı kalemlerden çıkmış öykülerin her birinde, “kararlılık, çalışkanlık, azim, cesaret, hedef belirleme” kavramlarının hayatımızda nerede durduğunu sorgulatıyor. Kevser, Pelin, Yalçın, Mucize, İpek, Selin ve Bahadır’ın maceraları, “kendi” olabilmenin hayatı nasıl da anlamlı kıldığını anlatıyor. Hayal kurmanın çocukların gelişimindeki yerine ve onları bu yolda desteklemenin önemine değinen bu kitap, günümüz çocuklarına iyi bir rehber olacak.”

YAZARLARI TANIYALIM

Fatma Burçak: İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. İş hayatından ayrılıp edebiyatın içinde daldı. Öyküleri dergilerde, çeşitli kitaplarda yayımlandı. Çocuklar için hikâyeler derledi, yazdı, yazmaya devam ediyor. Kitaplarından yazar, oğlundan anne olmayı öğreniyor. Anılar biriktirmeyi, çay ve kahveyi, çilek ve çikolatayı, arkadaşlığı, kendi yolunda yürümeyi, öğrenmeyi, okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Bengüsu Özcan: 1995’te Çorum’da doğdu. Atatürk Fen Lisesinden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği ve Psikoloji okudu. Maskeli Kedi ve Antika Adam isimli iki romanının yanı sıra yazmaya devam ediyor. Kısa soluklu maceralarını ve fikirlerini The Generalist isimli podcast’inde paylaşıyor.

Gökçe Yavaş: 1991’de Tokat’ta doğdu. Galatasaray Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde tasarım eğitimi aldı. Kitapları çok sevdiği ve sevgisini paylaşmak istediği için bu alanda çalışmaya başladı. Şimdi güzel kitaplar çeviriyor ve bir yayınevinde editörlük yapıyor.

Cansu Özkan: 1991’de Tekirdağ’da doğdu. Galatasaray Lisesinden ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. İnsanların özlerine, kişisel güçlerine ve yaratıcılıklarına yakınlaşmaları için yasamsuyu.com’u kurdu. Yazmayı, dans etmeyi ve müziğe dair her şeyi çok seviyor.

Burak Almaç: 1996’da İzmir’de doğdu. Burada 60. Yıl Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul’da Sabancı Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği okudu. Deniz, güneş, gezmek ve tiyatronun yanında çocuklarla ilgili çalışmaların içinde bulunmaktan keyif alıyor.

İklim Keleşoğlu: 1997’de İstanbul’da doğdu. Çocukluğunda başladığı baleyle, dans ve sanat hayatıyla tanıştı. Farklı sanat dallarına duyduğu yoğun ilgiye, bilime duyduğu merakı da ekledi. Halen Sabancı Üniversitesinde Psikoloji ve Sanat Kuramı okuyor. Şimdilerde dans hayatına tango ile devam ediyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × five =