Bilim insanları kanıtladı: Anne babanızla ne kadar çok vakit geçirirseniz o kadar uzun yaşıyorlar

Bilim insanları bizi sıklıkla şaşırtıcı ve önemli buluşlarıyla cesaretlendirir. Örneğin, California Üniversitesi’nden araştırmacılar yakınlarda anne babalarımızın hayatlarını nasıl uzatacağımızı ve güzelleştirebileceğimizi keşfetti. Aslında tarifin de son derece basit olduğu ortaya çıktı.

İşte araştırmanın, sevdiklerimizin neden bizim ilgimize bu kadar çok ihtiyaç duyduklarını gösteren sonuçları… Görülüyor ki, yalnızlık yaşlanma sürecini ve buna bağlı ölümleri hızlandırmada anahtar rol oynuyor. Bilim insanları ortalama yaşı 71 olan 1600 yaşlı insanı gözlemledi. Sağlık ve sosyoekonomik durum gibi faktörler dikkate alınmadı. Sadece yalnızlıklarına bakıldı.

Altı yıl süren araştırma boyunca, akrabaları tarafından düzenli olarak ziyaret edilen yaşlılardan sadece yüzde 14’ü hayatını kaybederken ailesi tarafından ziyaret edilmeyen katılımcıların yüzde 23’ü öldü.
Yaşlı insanlara aileleriyle olan ilişkilerine önem vermeleri yaraşıyor. Buna karşın çocuklar ve torunlar, yaşlı nesille daha az iletişim kurmayı istiyor. Genel olarak yaşlı insanlar, arkadaşlarının ve akrabalarının sorunlarına karşı daha hoşgörülü. Nelerin gerçekten duygulanmaya ve çabaya değdiğiniz ve neerin değmediğini anlatmaya olduğu kadar, deneyimlerini ve bilgeliklerini de gençlerle paylaşmaya her zaman hazırlar.
Anne babalarınızdan ya da dedelerinizden ninelerinizden tavsiye almak için, yemek tariflerini sormak için ya da sadece sarılmak için acele edin. Çünkü onlara ne kadar zaman ayırdığımız, onların bize verdikleri zaman ve ilgimize ne kadar çok ihtiyaç duyduklarını hatırlamak çok önemli. Haftada sadece birakç saat, günlük telefon görüşmesi ile onların uzun ve mutlu bir hayat yaşama şanslarını artıracaksınız.

Kaynak: 

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − four =