Bebeklerin dikkat süresi yetişkinlikteki becerilerini etkiliyor

Araştırmalar, bebeğinizin daha sonraki yaşamında ihtiyaç duyacağı birçok becerinin temelinin, bebeklik döneminden itibaren geliştirilen dikkat ve odaklanma becerilerinde yattığını gösteriyor.

Hamilelik sürecinde temelleri atılan işitme sistemi, bebeğin ilk 3 yılında geliştirdiği dinleme ve konsantrasyon becerisi, ilkokul sürecinden itibaren tüm yaşamı ve akademik hayatı etkiliyor. Uluslararası erken çocukluk dönemi eğitimi hedefleri ile tam uyumlu, 0-36 aylık bebek ve ebeveynlerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen, makaton (işaret dili) yöntemini içeren BabyCollege programı, doğumdan itibaren farklı gelişim dönemlerinde olan bebekler için, dikkat ve konsantrasyon becerilerini geliştirmeye dönük ebeveyn-bebek etkileşimli eğlenceli aktiviteler sunuyor.

Hal böyle olunca “Bebeklik çağında konsantrasyon nedir?” sorusu akla geliyor. Uzmanlar bunu “bebeğinizin belirli bir süre boyunca bir şeye odaklanma yeteneği” olarak tanımlarken “Bu bazen büyüleyici bir oyuncağa doğru sürünmesi, bazen de lezzetli bir atıştırmalığı ağzına götürmeye çalışması olabilir” diye örnek veriyor. Bebeğiniz bir şeye ne kadar uzun süre odaklanabilirse, hedefine ulaşma olasılığı o kadar artıyor.

Dikkat hamilelikte gelişmeye başlar

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren anne karnındaki bebeğin işitme yeteneği giderek güçleniyor. Bebeklerin sese duyarlılığı 26’ncı haftadan itibaren artıyor. Anne karnındayken sesleri ayırt edebilen bebekler konuşulan dilin ana dili mi yabancı bir dil mi olduğunu bile anlayabiliyor. Yapılan araştırmalar da annesinin sesini duyan bebeğin kalp atışlarının hızlandığını ortaya koyuyor. Bu da çocukların dinleme ve dikkat becerisi temellerinin hamilelikte atıldığının göstergesi. Yenidoğan bebekler de öncelikle anne rahminde aşina oldukları seslere dikkat kesiliyor.

BEBEĞİNİZİ NASIL DESTEKLEYEBİLİRSİNİZ?

İngiltere merkezli BabyCollege Programı ile bütünsel gelişim
BabyCollege, İngiltere Oxford’da 2000 yılında geliştirilen ve bugün dünyanın pek çok ülkesinde başarıyla uygulanan, ebeveyn bebek katılımı ile 7 farklı alanda bütünsel gelişimi hedefleyen, benzersiz bir dizi etkinlik ve oyun içeren ödüllü bir sınıf etkinlik programı.
Program, gelişimin en hızlı olduğu 0-36 aylık dönemde; denge hareket, işitsel ve görsel iletişim, dikkat-öğrenme, bedensel farkındalık, güvenli bağlanma, sosyal adaptasyon, çoklu duyusal entegrasyon ve benlik algısı gibi birçok farklı alanda bebeğinizin gelişimine katkı sağlıyor. BabyCollege ile bebeğinizin ilk 3 yılını değerli bir öğrenme ve duyusal keşif zamanı haline getirmek mümkün. Türkiye ofisi, Sosyolog ve Eğitimci Filiz Kantekin tarafından açılan dünyaca ünlü bu eğitim programında; tercih eden ebeveynler için de iş imkanı sağlanıyor.

Bebekler çevrelerindeki dünyayla etkileşim kurarak ve ona odaklanarak konsantrasyon becerisini geliştirmeye çalışsa da bilim insanları, onun gününü nasıl geçirdiğinin ve kazandığı deneyimlerin bu doğal gelişimi biçimlendirdiğini ifade ediyor. Örneğin, bebeğiniz bulunduğu ortamda kendini güvende hissediyorsa ve bakım vereni ile pozitif bir bağ kurmuşsa, beyni rahat ve çevresindeki olup bitenlere dikkatini yoğunlaştırabilecek güçte demektir. İşte bebeğinizi rahat hissettirecek öneriler:

• Bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra sık sık dokunmak, sevginizi hissettirmek ve ihtiyaç duyduğunda yanında olmak ona kendini güvende hissettirir.

• Bebeğinizle yüz yüze zaman geçirerek göz teması kurun. İlk aylarda kurulan göz teması ve insan yüzü, bebeklerin hem görsel gelişimleri hem de odaklanmaları için önem taşıyor.

• İlk yıl, sese yönelmesine ve yüz ifadeleri değişimine yönelik oyunlar oynayabilirsiniz.

• Bebeğinizle ne yaptığı hakkında konuşmak, onun ilgisini çekmenin harika bir yoludur. Ona salladığı çıngırağı sorabilir ya da onunla çok etkilendiği battaniyenin renkleri hakkında konuşabilirsiniz.

• Doğumdan itibaren farklı görsel uyaranlarla, işaret dili kullanarak ve sözel olarak destekleyerek onunla düzenli olarak iletişim kurun.

• Odasını dikkat dağıtan birbirinden farklı oyuncaklarla doldurmayın. Gelişimine uygun materyallerle onunla sürekli etkileşim halinde olun.

• Bebeğinizi 3 yaşına kadar televizyon, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar gibi ürünlerden uzak tutun.

• Yaş aralığına uygun doğru ve yerinde seçilmiş oyun imkanları sunarak basit kart oyunları, duygu kartları ya da bir göreve odaklanmasını sağlayacak oyunlar oynayın.

*Ebeveynus dergisinin Mart 2020 sayısından alınmıştır.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven + eighteen =