Bebekler neden kesintisiz uyuyamaz?

Bebeğinizin gece boyunca rahat ve güvenli bir şekilde uyuduğunu düşünmenin onun daha iyi uyumasına yardımcı olacağını biliyor musunuz? Annelerin bilinçaltındaki duygu ve düşüncelerinin, bebeklerin uyku alışkanlıklarını etkilediğini belirten uzmanlar, “Bu konuda rahat hissetmeyi başaran anneler, bebeklerinin gece uzun süreli, sağlıklı ve kaliteli uyuması yolunda büyük bir adım atmış olacaklar” diyor.

Bebeklikten çocukluğa geçildiğinde, uyku sorunlarının çözüleceğini düşünen ebeveynlerin, iki yaşına gelen çocuklarının geceleri hala kesintisiz uyumamasından şikâyet etmeleri sıkça rastlanan bir durum. Uyku Danışmanı Selen Üçok ve Sedef Fenik’e göre, ebeveynlerin bilinçaltındaki duygu ve düşünceleri, bebeklerin uyku alışkanlıklarını değiştirmelerini engelleyebiliyor. Üçok ve Fenik, bu engellemeyi ortadan kaldırabilecek öneriler sunuyor.

Ebeveynler, bebeklerin tüm gece hiç uyanmadan uyumasını istiyor. Ancak onların bilinçaltındaki duygu ve düşünceleri, bebeklerinin uyku alışkanlıklarını değiştirme konusunda hareket etmelerini engelliyor.

Onlar da bu sorunu yaşadı

Uyku danışmanlığı yapan Selen Sufri Üçok ve Sedef Fenik, doğum yapmadan önce gittikleri hamile yogasında tanışan iki arkadaş. Bebeklerinin uyku sorununa bulmaya çalıştıkları çözüm onları uyku danışmanlığına götüren yolu açmış.

Selen Sufri Üçok ve Sedef Fenik, doğum yapmadan önce gittikleri hamile yogasında tanışan iki arkadaş. Bebeklerini kucaklarına aldıkları andan itibaren de uyku sorunu yaşamaya başlamışlar. Uykusuzluk sonucu çıkan sorunlardan yıpranan arkadaşlar, yaşam kalitelerinin düştüğü bir zamanda bu sorunu profesyonel bir şekilde çözmeye karar vermişler. Amerika’daki International Maternity and Parenting Institute’de yaklaşık bir yıl süren “Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Koçluk Eğitim Programı”nı tamamlayan Üçok ve Fenik, 2017 yılından itibaren de kurucusu oldukları Dandini Uyku Danışmanlığı markası altında hizmet veriyor.

Uyku Danışmanı Selen Üçok ve Sedef Fenik “Birçok ebeveyn bebeklerinin güvenli bir şekilde uyuması ile ilgili endişe duyar. Bebekleri ile beraber bile yatan ebeveynler, sık sık uyanıp onu kontrol etmek ister. Bu istekleri nedeniyle, çoğu zaman da uykusuz kalırlar. Oysaki onların uyurken güvende olduğuna dair rahat hissetmeyi başarırlarsa bebeklerinin gece uzun süreli, sağlıklı ve kaliteli uyuması yolunda büyük bir adım atmış olacaklar” diyor.
Bir bebeğin, bir anda kendiliğinden tüm gece uyanmadan uyumasının çok nadir gerçekleşen bir durum olduğunu söyleyen Üçok ve Fenik, “Kesintisiz uyku doğduğu andan itibaren sağlıklı uyku alışkanlığı olan, belli bir düzeni olan, uykuya dalmayı kendi kendine becerebilen bebeklerde olur veya çocuğunuz artık iki, üç ya da dört yaşına geldiğinde de gece boyunca uyumaya başlayabilir. Günlük aktiviteler gerçekleştirmek, yatma ve kalkma saatlerini doğru ayarlamak, hem gündüz hem de akşam uykularından önce banyo yaptırmak, masaj yapmak, müzik dinletmek gibi rutinler uygulamak, ideal uyku ortamı sağlamak tüm bebek ve çocukların sağlıklı ve verimli bir uyku düzenine kavuşması için fayda sağlayacaktır” diye tavsiyeler veriyor.

Son olarak bebeklerin beslenmesinin bir düzen içinde olması, uykusunu etkileyen önemli bir faktör olduğunu da belirten Üçok ve Fenik, gün içindeki beslenme saatlerinin belli bir saat aralığında olmasını öneriyor. Bunun için bebeklerin ayına göre alması gereken süt ve kalori miktarını hesaplayabilir ve bu miktarı belli saat aralıklardaki öğünlere bölebilirsiniz.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty + four =