Bebekler nasıl daha doğru yürür?

Bebekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre doğru adım atmaları ve motor gelişimlerini zamanında tamamlayabilmeleri için giydirilen bebek bezi kullanılması önem taşıyor.

“Bir bebek bezi bebeklere ilk adımlarını daha doğru nasıl attırır?” sorusundan yola çıkan Molfix, ARGE Merkezi ve Ortopediatri Çocuk Ortopedi Akademisi doktorlarıyla bilimsel bir çalışmaya imza attı. 12-18 aylık ve 18-24 aylık, 82 bebek üzerinde gerçekleştirilen araştırma, daha doğru ilk adımlar için bebek bezinin önemini gösteriyor. Bu çalışmaya göre Molfix 3D Elastik teknolojiye sahip bebek bezi ile yürüyen bebekler, ilk adımlarını daha doğru ve doğal yürüyüşe yakın atıyor. Çalışma sonuçları İstanbul Akaretler’deki Freya restoranda düzenlenen toplantı ile duyuruldu.

Molfix Türkiye Pazarlama Müdürü Yeşim Varol ile Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Ozan Ali Erdal, bebekler üzerinde yapılan araştırmayı anlattı.

Bebeklerin doğduğu andan itibaren, keşif arkadaşı olduklarını dile getiren ve tüm ürünlerinde onların daha rahat hareket etmelerini sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Molfix Türkiye Pazarlama Müdürü Yeşim Varol “Bebeklerin 0-3 yaş arasında bez kullandığını, bir bebeğin cildinin ayda 720, yılda 8  bin 760 saat beze temas ettiğini biliyoruz. Bebek bezinin ortalama 3 yıl kullanıldığını düşünürsek, 26 bin 280 saat boyunca bezi ona eşlik ediyor, bu da ikinci bir ten demek. Bu doğrultuda yaklaşık bir yıldır yaptığımız araştırmaların sonucu gösterdi ki, bebeklerin daha doğru adım atmaları için önemli faktörlerden biri de bebek bezi tasarım” dedi. Varol sözlerine “Molfix 3D Elastik Bebek bezi, sarkma yapmaz, sadece karın ve bacak bölgesi değil, tüm gövdesi esneyerek bebeğin vücuduna uyum sağlar, ıslandığında daha az genişleyip bebeğin bacak arasındaki boşluğu ve adım aralığını daha az değiştirir’’ diyerek devam etti.

Bebeklerin ilk adımlarına yönelik yapılan araştırmayı anlatan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Ozan Ali Erdal, “Yürüme çağının başlarında, yani bebek yaklaşık olarak 12 aylık iken, yürüme için gerekli kas koordinasyonu ve denge algısı yeteri kadar gelişmemiştir. Bu nedenle bebekler dengeyi sağlayabilmek için daha geniş ve kısa adımlarla yavaş bir yürüme sergilerler. Bebekler bezsiz yürürken gayet normal ve her geçen gün daha iyi yürürler. Yürüme çağındaki bebeklerin, bezli ve bezsiz yürümeleri arasında ideal koşullarda bir fark olmamalıdır” dedi. Erdal “Ortopediatri Çocuk Ortopedi Akademisi’nde meslektaşlarımla birlikte gerçekleştirdiğimiz yürüme analizi sonuçlarına göre, Pedobarografi cihazında yürütülen ve farklı değişkenleri ölçülen 80 bebeğin, ıslak Molfix ile daha doğru yürüdüğünü gözlemledik” diye bilgi verdi.

Çalışmaya katılan 80 bebeğin yürüme ölçümlerinin gerçekleştirildiği pedobarografi, dinamik yükleme sırasında ayak ve zemin arasındaki basıncın ölçümlenmesini sağlayan bir tanı aracı olarak kullanılıyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × three =