Bebeğinizi doğar doğmaz emzirin!

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), bebeğinizi doğar doğmaz emzirmenizi öneriyor. Federasyon Başkanı Dr. Özlem Sezen, “Bebeğin hayata tutunması için en önemli besin olmanın yanı sıra bir aşı gibi koruyucu faktörler içeren anne sütünün eş değeri yoktur” diyor.

Doğumdan sonraki ilk 40-42 gün lohusalık dönemi olarak adlandırılıyor. Hem annenin hem de bebeğin en hassas olduğu bu dönem, özel bir bakım gerektiriyor. Ayrıca doğum sonrası ilk 6 ay özellikle anne sütü ile beslenme açısından bebek için önemli bir süreç. Bu dönemde annenin toparlanmasının yanı sıra bebeğin kilo alıp almadığı takip ediliyor. Bebeğin sağlıklı beden ve zeka gelişimi için sadece anne sütü ile beslenmesi de altı çizilerek öneriliyor.

AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özlem Sezen, lohusalık döneminde annenin hassasiyetle üzerinde durması gereken noktaları gündeme getiriyor:

“Doğum sonrasında da anne bazı hastalıklar açısından özenle takip edilmelidir. Demir eksikliği açısından değerlendirme ve gerekirse ilaç takviyesi ve verilen ilacın düzenli kullanımı çok önemlidir. Emzirme çok önemlidir, bebek doğar doğmaz emzirilmelidir. Sütün tam olarak boşaltılamamasına ya da emzirme hatalarına bağlı olarak meme ucunda yaralar ortaya çıkabilir. Bu tür sorunlar ve emzirme ile ilgili merak edilenler hakkında en doğru bilgiyi aile hekimleriniz ya da aile sağlığı elemanlarınızdan alabilirsiniz.”

Dr. Sezen emzirirken bir meme tamamen boşaldıktan sonra diğer memeye geçilmesi gerektiğini vurguluyor. “Kimi zaman rastlanan süt ateşi veya tıp dilinde mastit olarak da bilinen rahatsızlığı yaşamamak için süt kanallarının sürekli boşaltılması büyük önem taşıyor” diyen Sezen, şöyle devam ediyor:

“Aşırı yorgunluk ve tükenmeye bağlı olarak ya da hormonal değişim nedeniyle doğum sonrası depresyon yaşanabiliyor. Bu nedenle anneler her fırsatta istirahat etmelidir. Bebeği her uyuduğunda anne de uyuyarak ihtiyacı olan enerjiyi depolamalıdır.”

*Bu haber ebeveynus dergisinin Ocak 2020 sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + one =