Astroloji kehanet, fal değildir! Gaipten bahsetmez; sihir, büyü içermez

Geçen ay “Yavaş yavaş astroloji öğrenmeye var mısınız?” diye sormuştuk. Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz; zodyak ve 12 takımyıldız ile…

Dünya’dan bakınca, Güneş, etrafımızda hep aynı yörüngede hareket eder. Güneş bu hareketi sırasında birçok takımyıldızın önünden geçer. Elips bir yörünge oluşturur. Güneş’in her sene Dünya’nın etrafında dolaşmasıyla oluşan bu yörüngeye ekliptik adı verilir.

Ekliptik kelimesi, eski Yunanca’da bırakıp gitme, ilerleme, kaybolma anlamına gelen ekleipsis kelimesinden gelir. Güneş’in hareketini anlatmaktadır. Tutulmalar sırasında Güneş veya Ay’ın ışıklarının yok olmasını gözleyen insan, bu olayın da aynı yörünge üzerinde tekrarladığını fark etmiştir..

Ekliptik sadece ince bir hat, yörünge düzlemidir. Ancak alttan ve üstten 9 derece genişletilerek bir çember şekilde kullanılır. Oluşan bu çembere zodyak denilmiştir. Eski Yunanca’dan gelen zoidiakos kelimesi, yaşam çemberi veya canlı varlıklar çemberi olarak bilinir. Zoon yani hayvan ve eidos yani şekil, görüntü anlamlarından oluşur.

Zodyak, Burçlar Kuşağı ya da Tutulma Çemberi olarak da anılır. Gezegenlerin yerlerini belirlemek için kullanılan metrik bir sistemdir.

Gökyüzünde toplam 88 takımyıldız vardır. Ama zodyak, üstünden geçtiği 12 takımyıldızı temel alınır. Zodyaktaki bu takımyıldızlar burç olarak isimlendirir. Burç kelimesi Süryanice-Aramice’de kule ya da yolcular için durak yeri, menzil anlamına gelen burga kelimesinden türemedir.

Doğduğunuzda hangi burçtaysak, aslında Dünya’dan baktığımızda Güneş’in o an içinden geçmekte olduğu takımyıldızı yani burcu söylemiş oluruz. Güneş’ten başka gökcisimlerinin de aynı şekilde burçları belirlenir. Ay’ın, Merkür’ün ve diğerlerinin de burçları vardır. Gezegenler, zodyaktaki burcuyla yani yeriyle isimlendirilir.

Gezegenlerin sembolleri kullanılarak kâğıda aktarılır, böylece o kişiye özel astroloji haritası yani horoskop oluşturulur.

HOROSKOP NEDİR?

Horoskop, eski Yunanca’da zaman, devre, çağ anlamındaki hora ve gözetlemek, seyretmek anlamındaki skopeo kelimelerinin birleşimden oluşur. Zamanı okuma anlamı taşır. O yüzden astrolojide, kişisel danışmanlık çalışması horoskop okuma denir.

Kişi için özel hazırlanan horoskoptan yararlanarak, kişinin hayat potansiyeli ve geçmekte olduğu zaman öngörülür.

Astroloji kehanet, fal değildir. Gaipten bahsetmez; sihir, büyü içermez. Tam tersine, kişinin bugüne kadar bilinç seviyesine gelmemiş, fark etmediği potansiyel gerçeklerden bahseder. Kişinin yeteneklerini ortaya koyan gezegenleri inceler. Kadersel göstergeleri tespit eder. Kişiye içinden geçmekte olduğu döngüyü anlatır. Yaşamını etkin kılması için özgür iradesini ortaya koyma fırsatını sunar. Danışmanlık seansı sırasında kehanet açılımı değil, o kişiye özel koçluk, mentorluk çalışması yapılır.

Kişinin doğum yeri, günü ve saati 3’lüsüne göre hazırlanan, gezegenlerin zodyaktaki yerlerini gösteren astroloji haritası yani horoskop aynı zamanda insanın yaşam haritasıdır.

Kişinin doğuştan getirdiği potansiyel, göksel sembolizm diliyle anlatılır. Kişinin hayat boyunca taşıdığı ve zaman içinde açılım yapacak olasılıkları inceleyen astroloji, kişinin parmak izi kadar özel sayılan horoskobu esas alır.

Horoskop kişinin potansiyelini anlatır. Hassas bir horoskobunuz olsun istiyorsanız www.horoskop.com.tr’den yararlanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey doğum yeri, tarihi, saati üçlüsünü net bilmenizdir. Eğer bunlarla ilgili bir sorun varsa astrolojide rektifikasyon, yani bugüne kadar yaşadığınız önemli olaylarını tarihlerini vererek doğum saatini netleştirme işlemini yaptırmalısınız.

Astrolojiyi daha iyi anlamak için çıktığımız bu yolculuk gezegenlerle devam edecek… Yeni sayıda buluşmak üzere…

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 2 =