Artık sus değİl #Sözküçüğün

Toplum Gönüllüleri Vakfı ve GSK Türkiye’nin bu yıl hayata geçirdiği Kırmızıda Dur De! Projesi, ülke çapında yaygınlaşıyor.

Çocukların başta bedensel olmak üzere tüm hakları konusunda farkındalık kazanmaları amacıyla hayata geçirilen projede, 2021 yılına kadar yüz yüze eğitimlerle 32 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Projenin ikinci ayağında ise dijital kanallarda yayınlanacak eğitici videolarla yetişkinlerin bilinçlendirilmesi için çalışılacak. Yetişkinlerin çocuk haklarını daha iyi bilmeleri, çocukları dinlemeleri ve onları daha iyi anlamaları için oluşturulan videolar sayesinde #sözküçüğün olacak.

Geçen eğitim öğretim yılında İstanbul, İzmir ve Bursa’da uygulanan proje, bu dönem Aksaray, Ankara, Aydın, Erzurum, Hatay, İstanbul, İzmir, Karaman, Konya, Niğde, Samsun, Siirt olmak üzere 12 ilde gerçekleşecek.

Nasıl uygulanıyor?

Proje, sınıflarda ikişer gönüllü tarafından uygulanıyor. Uygulama, 40’ar dakikadan üç ders saati olmak üzere 120 dakika sürüyor. Çocuğun kendisinin ve bir başkasının sınırlarının olduğunu fark etmesi temel alınıyor. Bu sınırların ihlali durumunda çocuğa, doğru yerde ve zamanda, doğru kişiye, doğru şekilde bu ihlali dile getirebilmesi için gereken bilgiler veriliyor. Çocuklar gerekli konularda ‘Hayır’ deme konusunda cesaretlendiriliyor.

Projenin ikinci ayağında ise ebeveynleri çocuk hakkı ihlallerinin temelinde yatan nedenler konusunda bilinçlendirmek ve ebeveynlere çocukların sözlerine kulak vermelerinin önemini anlatmak hedefleniyor. Bu kapsamda dijital kanallarda yayınlanacak eğitici videolarla yetişkinlerin bilinçlendirilmesi için çalışılacak. Videolarda çocuk hakkı ihlallerinin bazı temel nedenleri, çocukları hak ihlali durumunda konuşabilmesi için güçlendirici yaklaşımlar ve destek mekanizmaları gibi konular yer alacak. Çocukların yetişkinler tarafından dinlenmesinin önemli olduğu anlatılarak #Sözküçüğün denilecek.

Projeye katılan 70 Toplum Gönüllüsü genç, belirlenen okullarda 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile etkinlikler gerçekleştirecek.

*Bu haber ebeveynus dergisinin Aralık 2019 sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen + 5 =