Arter’in çevrimiçi çocuk atölyeleri devam ediyor

David Tudor ve Composers Inside Electronics, Inc. Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) Küratör: Melih Fereli Sergiden yerleştirme görüntüsü, 2020 Fotoğraf: Orhan Cem Çetin

Bum Bum Tak, Gökkuşağı Tefi, Yağmur Çubuğu: Pıtır Pıtır, Takır Takır ve Bunu Bir Yerden Hatırlıyorum!
Eğlenceli çevrimiçi atölyelerle çocuklara çağdaş sanat deneyimi sunan Arter’in mayıs ayı programında, 4-11 yaş grubuna yönelik etkinlikler yer alıyor.

Arter’in her Cumartesi 11:00’de düzenlediği çevrimiçi çocuk atölyeleri, evlerde geçirilen dönemde farklı yaş gruplarından katılımcılara, bir arada olmanın eğlenceli ve öğretici yollarını sunuyor. 1 Mayıs’ta “Bum Bum Tak!”, 8 Mayıs’ta “Gökkuşağı Tefi”, 15 Mayıs’ta “Yağmur Çubuğu: Pıtır Pıtır, Takır Takır!”, 22 Mayıs’ta “Tekrarlayan Biçimler”, 29 Mayıs’ta ise “Bunu Bir Yerden Hatırlıyorum!” başlığıyla düzenlenecek atölyeler, çocukları çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya ve yaratıcı süreçleri deneyimlemeye davet ediyor. Sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşen ücretsiz atölyelere katılmak için ogrenme@arter.org.tr adresine e-posta göndererek kayıt yaptırmak yeterli.

Ziyaretçilerini gerekli sağlık önlemleriyle ağırlamaya devam eden Arter’in, Öğrenme Programı kapsamında düzenlenen ve güncel sergilerinden hareketle şekillendirilen Çocuk Atölyeleri çevrimiçi ortamda gerçekleşmeye devam ediyor.

David Tudor ve Composers Inside Electronics, Inc.
Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) (detay)
Küratör: Melih Fereli
Sergiden yerleştirme görüntüsü, 2020
Fotoğraf: Orhan Cem Çetin

Mayıs ayındaki çevrimiçi çocuk atölyeleri, 1 Mayıs 2021 Cumartesi günü “Bum Bum Tak!” ile başlayacak. 7–11 yaş aralığındaki çocuklara yönelik düzenlenecek atölye, Arter’de sergilenen ses odaklı yapıtlardan yola çıkıyor. Ses, müzik, ritim ve yaratıcı yeniden kullanım üzerine düşünmeye davet eden çalışmada, çocuklar gündelik nesneleri tomtom davullara dönüştürecek ve kendi özgür ritimlerini üretecekler. “Bum Bum Tak!” başlıklı çevrimiçi atölye için çocuklar orta boy boş bir teneke kutu, renkli kâğıtlar, boya kalemleri, 2 adet balon, makas, yapıştırıcı, bant, yün, pamuk ve kumaş parçaları kullanacaklar.

Nevin Aladağ
İzler, 2015
3 kanallı video yerleştirmesi; HD video, 3 kanallı mono ses
Her biri 6′
Arter Koleksiyonu

4–6 yaş aralığındaki çocukların katılımına açık olan “Gökkuşağı Tefi” başlıklı çevrimiçi atölye, 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü gerçekleşecek. Arter’de sergilenen İzler başlıklı video yerleştirmesinden ilham alan çalışmada; videoda gördükleri müzik aletlerini ve duydukları sesleri hayal güçleriyle yorumlayan çocuklar, yetişkin eşlikçilerinin desteğiyle gündelik malzemeleri kullanarak bir tef tasarlayacak ve tasarladıkları bu tefi gökkuşağının renkleriyle renklendirecekler. “Gökkuşağı Tefi” atölyesinde çocuklar, karton tabak, makas, akrilik ya da guvaş boya, boya kabı, su, fırçalar, ip ya da yün ile çeşitli boyutlarda boncuk kullanacaklar.

David Tudor ve Composers Inside Electronics, Inc.
Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)
Küratör: Melih Fereli
Sergiden yerleştirme görüntüsü, 2020
Fotoğraf: Orhan Cem Çetin

“Yağmur Çubuğu: Pıtır Pıtır, Takır Takır!” başlıklı çevrimiçi atölye, 15 Mayıs 2021 Cumartesi günü gerçekleşecek. 6–9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik atölye, Arter’in Karbon adlı performans salonunda sergilenen Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) başlıklı etkileşime açık ses yerleştirmesinden yola çıkıyor. Ses ve titreşim üzerine düşünmeye davet eden atölyede çocuklar, yapıtı oluşturan buluntu ve yapılandırılmış nesneleri yorumlayacak; gündelik malzemeleri kullanarak rengârenk bir yağmur çubuğu tasarlayacaklar. “Yağmur Çubuğu: Pıtır Pıtır, Takır Takır!” atölyesi için çocuklar, iki adet uzun karton rulo, bir miktar fasulye, pirinç ve boncuk, makas, kürdanlar, yapıştırıcı, koli bandı, keçeli kalemler ve süslemek için renkli kâğıtlar kullanacaklar.

Emre Hüner, [ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı
Oksijensiz Hadise (kesit), 2021
Fotoğraf: Hadiye Cangökçe
7–11 yaş aralığındaki çocukların katılımına açık olan “Tekrarlayan Biçimler” başlıklı çevrimiçi atölye 22 Mayıs 2021 Cumartesi günü gerçekleşecek. Emre Hüner’in [ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı isimli kişisel sergisinde yer alan, çizim, kopyalama ve kalıp almayla ilişkilenen yapıtlardan yola çıkan atölyede çocuklar farklı çizim yapma ve biçim oluşturma yöntemlerini deneyimleyecek; sert, yumuşak, pürüzlü, pürüzsüz gibi çeşitli özelliklerdeki malzemeleri kullanarak sanat üretimine kendi yorumlarını getirecekler. “Tekrarlayan Biçimler” atölyesinde çocuklar oyun hamuru, kozalak, çatal, madeni para, kurşunkalem, resim kâğıdı, yapraklar ve boya kalemleri kullanacaklar.

Emre Hüner, [ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı
Sanatçının çalışma sürecinden sır örnekleri
Fotoğraf: Hadiye Cangökçe
29 Mayıs 2021 Cumartesi günü 6–9 yaş aralığındaki çocuklar için düzenlenecek “Bunu Bir Yerden Hatırlıyorum!” başlıklı çevrimiçi atölye ise, Emre Hüner’in [ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı sergisinde yer alan, hafızayla ilişkilenen yapıtlardan yola çıkıyor. Atölye çalışmasında ele alınacak yapıtların benzer ve farklı yönleri, geçmiş ve gelecekle ilişkileri üzerine bir sohbet etrafında şekillenecek “Bunu Bir Yerden Hatırlıyorum!” atölyesinde katılımcılar, oluşturdukları biçimleri renklerle buluşturarak kendi hafıza kartlarını tasarlayacaklar. Çocuklar atölyede karton, boya kalemleri, makas, yapıştırıcı ve renkli kâğıtlar kullanacaklar.

Saat 11:00’de başlayacak çevrimiçi atölyeler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelere ogrenme@arter.org.tr adresine yazarak kayıt yaptırmak gerekiyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − 1 =