Annelik için en doğru yaş 35 sonrası mı?

Yaşınız kaç olursa olsun, bir çocuk yetiştirmek zorlukları ve endişeleri olduğu kadar mutluluk ve neşeyi de getirecek paha biçilemez ve harika bir yolculuk… O halde anne olmak için “doğru bir zaman”dan bahsetmek mümkün olabilir mi? Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, 35 yaşından sonra hamile kalmanın çok sayıda faydası var.

Kadınların ilk kez anne olma yaş ortalaması artmaya devam ediyor. Ve bu sadece moda meselesi de değil. 30’larındaki ve 40’larındaki kadınlar daha güvenli ve kararlı hissediyor. Ayrıca ilişkilerinde ve kariyerlerinde de daha güvende oluyor.
Genel olarak 35 yaşından sonra hamilelik riskli kabul ediliyor. Bununla birlikte bilim, geç yaşta hamile olmanın yeni faydalarını keşfediyor.
Daha önce 35 yaşından sonra bebek sahibi olmanın yaşam süresi beklentisini artırdığı kanıtlanmıştı ve şimdi de Southern California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, 35 yaşındann sonra doğum yapmanın zihinsel yetenekleri geliştirdiğini ortaya koyuyor.

Peki bilim insanları bu sonuca nasıl vardı?

Araştırmacılar, menopoz sonrası dönemdeki 830 kadın üzerinde çeşitli testler yaptı. Çalışmaya katılanlar planlama, görsel algılama, sözel bellek, odaklanma ve dikkat konularında teste tabi tutuldu. Ve ilk bebeğini 24 yaşından sonra doğuran kadınların zihinsel testler, problem çözme ve sözel becerilerde, ilk bebeklerini 15-24 yaş arasında kucaklarına alan annelere kıyasla daha iyi performans gösterdiği ortaya çıktı. En son hamileliklerinin 35 yaşından sonra yaşayanlarsa daha iyi sözel belleğe ve bilişsel yeteneklere sahipti.

Onları zihinsel olarak daha keskin hale getiren neden ne?

Bu durum, hamilelik sırasında salgılanan östrojen ve progesteron hormanlarının artışı ile ilgili. Özellikle de son hamilelik daha geç yaşlara denk gelmişse. Çünkü bu hormonların da beyin kimyası ve fonksiyonları üzerindeki etkisi biliniyor.
Bir bebeği ne zaman dünyaya getireceğinize karar vermek hiç de basit değil ve hamileliğin her yaşta çeşitli avantajları-dezavantajları var. Önemli olan şey ise hamileliğinizi olabildiğince sağlıklı geçirmek için öncelikle doktorunuza danışmanız gerektiği.

Kaynak

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − ten =