Annelik hiç bitmeyen acemilik!

Halen Karşılaştırmalı Edebiyat alanında doktora eğitimine devam eden Eğitmen ve Çocuk Kitabı Yazarı Hatice Boşça, 6 yılda binden fazla anneye ulaştığını belirterek “Anneler, kendinize de şefkat gösterin” çağrısında bulunuyor.

Eğitmen ve Çocuk Kitabı Yazarı Hatice Boşça, annelerin hem evde hem de işte başarılı olmalarına katkıda bulunmak için çeşitli eğitimler veriyor. Türkiye’nin yanı sıra Dubai, Kanada, Almanya ve Belçika’da 40’tan fazla şehirde eğitim düzenleyen Boşça, annelerin ev ve iş hayatında dengeyi yakalamasının zaman aldığına işaret ederken “Anneler çözüm için kendi cevaplarını bulmalı” diyor.
Aileye dahil olan bebeğin, kadının ve erkeğin hayatında büyük değişikliğe yol açtığını hatırlatarak sözlerine başlayan Boşça, “Her şeyden önce evde, anne babanın sevgisi ve bakımı olmadan yaşamını sürdüremeyecek bir canlı vardır artık. Anne, iş hayatına devam etme kararı aldığında bakım konusunda desteğe ihtiyaç duyacaktır” diyor. Bu süreçte annelerin yaşadıkları sorunlara çözüm bulabilmeleri için kendilerine bazı sorular yöneltmeleri gerektiğini belirten Boşça, bu soruları şöyle sıralıyor:
• Hem iyi bir anne hem iyi bir iş kadını olabileceğime inanıyor muyum?
• Benim hayatımda önceliğim ne?
• Çocuklarıma istediğim anneliği yapabilmek için neye ihtiyacım var?
• İş hayatımda hedeflerim ne?
• Zamanımı nasıl kullanıyorum?
• Enerjimi nasıl kullanıyorum?
• Kendime zaman oluşturma için hangi konularda destek alabilirim? (Ev hayatında; temizlik, yemek, çocuk bakımı vb. konularda, iş hayatında; asistan almak, belli sorumlulukları diğer çalışanlarla paylaşmak vb. noktalarda.)
• Benim hayat gerçeklerime uygun iş ve kariyer planım var mı?

SİZE UYAN YOLU BULUN

Her anne bu sorulara kendine en uygun yanıtları verdiğinde, iş ve ev dengesini sağlayacak sihirli formüle de ulaşmış oluyor. Boşça anneliğin çocuklarla birlikte öğrenilen, her durumun acemilik olduğunu anlatarak şu örneği veriyor:
“Oğlum doğduğunda yeni doğan bir bebeğe annelik konusunda acemiydim. Şimdi oğlum 14 yaşında ve ben ilk defa 14 yaşında bir çocuğun annesiyim. Kızım doğduğunda da ilk defa iki çocuklu bir anne oldum. Çocuklarımla beraber anneliği öğreniyorum. Bu bakış açısının beni ve çalıştığım pek çok anneyi rahatlattığını görüyorum. Bu öğrenme sürecinde eğitim almak ve kitap okumak çok kıymetli. Edindiğiniz bilgileri bire bir uygulamak yerine size, ailenize ve çocuğunuza en uygun yöntemleri bulmaya özen gösterin. Denemekten vazgeçmeyin. Çocuklarımıza yumurta yedirmek için gösterdiğimiz gayreti, onları anlamak için de gösterelim.”

*Bu haber ebeveynus dergisinin Ocak 2020 sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − twelve =