“Anneler, kendinize şefkat gösterin”

Annelerin işte ve annelikte başarılı, mutlu olmaları için eğitimler düzenleyen Eğitmen ve Sihirli Benekler kitabının yazarı Hatice Boşça, “Temel ihtiyacımız anlaşılmak. Biz kadınlar ihtiyaçlarımız görülmediği için kırgın ve küskün bir ömür geçiriyoruz. Oysaki daha keyifli ve huzurlu bir hayat hepimizin hakkı” diyor. Türkiye’nin yanı sıra Dubai, Kanada, Almanya ve Belçika’da 40’tan fazla şehirde “Annem Koçum Olsun” başlığıyla eğitimler düzenleyen Hatice Boşça hem kendini hem de yapmak istediklerini anlatıyor.

Bize kendinizi tanıtır mısınız?
Annelerin hem işte hem anneliklerinde başarılı ve mutlu olmalarına yönelik eğitimler veriyorum. 6 yılda 1000’den fazla anneye ulaştım. Kadın gücüne , kız kardeşlik desteğine inanıyorum. Eğitimimi sorarsanız Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezunum, Karşılaştırmalı Edebiyat alanında doktora eğitimime devam ediyorum. ABD, Suudi Arabistan ve Dubai’de yaşadım yıllarca. Şu anda da İstanbul ve Dubai arasında gidip geliyorum.
Koçluk eğitimimi dünyanın önde gelen koçluk okullarından CTI’dan (Coach Training Institute) aldım. Kadir Has Üniversitesinden Eğitimcinin Eğitimini tamamladım. Ayrıca Şiddetsiz İletişim ve Masal Anlatıcılığı eğitimleri de aldım. 14 yaşında bir oğlum, 3 yaşında bir kızım var. Sihirli Benekler çocuk kitabının yazarıyım.

“Annem Koçum Olsun” eğitimlerinizin içeriği anlaşılmak istemek. Neden?
Temel bir ihtiyaç anlaşılmak. Yemek ve uyku kadar. Aç veya uykusuz kaldığımızda bedenimizde neler oluyorsa, anlaşılmadığımızda da rahatsız oluyoruz.

Anlaşılmadığımızda hissettiğimiz duygular neler?
Öfke, kırgınlık, kızgınlık, hayal kırıklığı, çaresizlik, umutsuzluk… Sadece anlaşılmadığımızda değil, paylaşma, dinleme, eğlenme, yas tutma, değer görme gibi ihtiyaçlarımız giderilmediğinde de aynı duyguları yaşarız.
Bütün duygular kıymetlidir. Hepsine ihtiyacımız var. İhtiyaçlarımız karşılanmadığında ortaya çıkan negatif duygular yerine, ihtiyaçlarımız karşılandığında pozitif dediğimiz huzur, neşe, coşku, azim, şefkat, sevgi gibi duyguları hissederiz.

Siz hayattaki rollerimiz üzerine de çalışmalar yaptırıyorsunuz. Hangi soruları soruyorsunuz?
• Şu anda hangi rollerinizi canlı yaşıyorsunuz?
• Bu rollerinizle ilgili hayatınızda neler var?
• Değiştirmek istediğiniz roller hangileri?
• Hayatınıza yeni katmak istediğiniz roller hangileri?

Bu sorulara cevap veren annelerin neyi fark etmelerini amaçlıyorsunuz?
Roller konusunda farkındalık edinmek. Rollerin gelip geçici olduğunu ve rollerden fazlası olduğumuzu görmek rollerimizin hayatta kapladığı yer konusunda bilinçli tercihler yapmak. Örneğin istemediğimiz rollerin içeriğini değiştirmek.

Önemsediğimiz diğer içeriğin “aile içinde sağlıklı iletişim kurma” becerisi edinmelerini sağlamanız. Bunun için neler anlatıyorsunuz?
Zehirli iletişim metotları (suçlama, savunma, iğneleme, küsme) yerine, duygu ve ihtiyaçların gözetildiği tarafların birbirine empati duyabildiği iletişimi anlatıyorum.

Çözüm odaklı anne olmak üzerinde durduğunuz noktalardan biri. Bu aynı zamanda annenin zihnini de rahata erdiren bir model mi?
Elbette. Bir problemin birçok çözümü olabilir. Tek bir çözüm yoluna odaklanmak yerine diğer yolları da denemek (yapılması gerekene değil, başka neler yapabilirize odaklanmak), çocuğunuzla yaşadığınız problemin krize dönüşmesini engeller. Böylece her iki tarafında mutlu olacağı bir orta yol bulunur ve herkesin gönlü olur. Bir sorunun farklı çözümleri olabileceğini anneler genellikle unutuyor. Kafalarında bir doğru var. Onu yapmak için çocuklarını da kendilerini de yıpratıyorlar.

Ebeveynlere tavsiyeleriniz neler olur?
Kendilerinin tanısınlar, kendi özleri ile bağlantılarını güçlendirsinler. Elbette ki dışarıdaki tüm seslere kulaklarını kapasınlar demiyorum. Ancak kimi dinleyip dinlemeyeceklerine dikkat etsinler. Örneğin, bir işe başlayacakları zaman o işi yapmış olanlardan bilgi alsınlar. Böylece daha gerçekçi adımlar atarlar. Bir işi hiç yapmamış olanlar, neden yapamayacağınız konusunda sizi ikna ederler.
Kendilerini sevsinler, arkadaşlarına, ailelerine ve çocuklarına gösterdikleri şefkati kendilerine de göstersinler. Kendilerini takdir etsinler. Çevreden takdir, sevgi ve anlayış görmeyi istiyorlarsa bu ihtiyaçlarını dile getirsinler. Maalesef dile getirdiğimizde bile kimi zaman gideremediğimiz bu ihtiyaçlarımızı çevremizin kendiliğinden anlaması çok zordur. Çoğunlukla biz kadınlar, bu ihtiyaçlarımız görülmediği için kırgın ve küskün bir ömür geçiriyoruz. Oysaki daha keyifli ve huzurlu bir hayat hepimizin hakkı.

Bu eğitimlerinin yanı sıra whatsapp çalışmalarınız da var. Onlardan da bahseder misiniz?
Daha çok anneye ulaşabilmek için bu çalışmayı başlattım. Bir yılda 19 grup çalışması yaptım. 200 anne, Dubai, Belçika, Kanada, Almanya ve Türkiye’de 40’tan fazla şehre ulaştım. Annelerin zaten vakit sorunu var. Bu whatsapp grupları ile evlerinde işlerini yaparken bir taraftan da sorduğum sorularla kendi içlerine dönme fırsatı buldular. Ayrıca farklı meslekten, farklı yaş grubundan, farklı şehirden de olsalar, diğer annelerle aynı zorlukları yaşadıklarını gördüler. “Yalnız değilim” duygusunu yaşadılar.

Anneler ayrıntılı bilgi almak isterlerse size nereden ulaşabilirler?
www.haticebosca.com adresli siteden, haticebosca instagram hesabından, Hatice Boşça facebook hesabından ya da 0538 593 94 73 numaralı telefonu arayarak eğitimlerimiz hakkında bilgi alabilir, katılım sağlayabilirler.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

four + 17 =