Anne sütünün bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri

Bebek beslenmesi alanında 121 yıllık uzmanlığa sahip Nutricia Araştırma Merkezi, 40 yıldır anne sütünün bağışıklık üzerine etkilerini araştırıyor ve ürünlerini bu araştırmalardan ilham alarak geliştiriyor.

Nutricia Anne Bebek Beslenmesi Pazarlama Direktörü Pelin Aydoğdu, anne sütü üzerine yaptıkları çalışmalardan ilham alarak geliştirdikleri ürünlerle, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de annelerin en yakın destekçisi olduklarını söyledi. Bebeğin 2 yaşına kadar geçen dönemde iyi beslenmesinin; bağışıklık sistemi, fiziksel ve zihinsel gelişimi üzerinde etkili olduğuna dikkat çeken Aydoğdu, “Bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini sağlayan en önemli besin anne sütüdür. Prebiyotik bileşenler de anne sütünün hacim olarak en çok yer kaplayan bileşenlerinden biridir. Prebiyotikler bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısını artırarak, bağırsak florasının sağlıklı şekilde gelişmesini sağlar ve bebeğin bağışıklık sistemi üzerinde önemli rol oynar. Dolayısıyla anne sütünün içerisindeki prebiyotiklerin bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri var” dedi.

Nutricia Anne Bebek Beslenmesi Pazarlama Direktörü Pelin Aydoğdu anne sütü üzerine yaptıkları çalışmalardan ilham aldıklarını söylüyor.

Bütün çalışmalarının ve ürünlerinin ardında, bebeklerin ilk 2 yaş dönemlerini en sağlıklı şekilde geçirmesini sağlama ve daha sağlıklı bir dünya için çalışma inançlarının yattığını vurgulayan Aydoğdu, 40 yıldır anne sütü üzerine çalışmalar yapan Aptamil Çocuk Devam Sütleri olarak bağışıklık konusuna da büyük önem verdiklerini söyledi.

“İnovatif ürünlerle ebeveynlerin hayatını kolaylaştırıyoruz”

Aptamil Çocuk Devam Sütleri’nin annelerin ve babaların hayatlarını kolaylaştıracak yeni ürünler konusunda çalışmalar yaptığını da vurgulayan Aydoğdu, “Geçtiğimiz yaz piyasa sunduğumuz Sıvı Aptamil Çocuk Devam Sütü bunun en iyi örneği. Her yerde kullanıma uygun pratik yapısıyla anne babaların kolaylıkla taşıyıp kullanabileceği Sıvı Aptamil Çocuk Devam Sütü, içime hazır 200 mililitrelik şişesiyle oda sıcaklığında veya benmari usulü ısıtılarak kullanılabiliyor. Yani Sıvı Aptamil Çocuk Devam Sütü sayesinde parka, alışverişe, tatile gitmek artık çok daha kolay” dedi.

“ilkadimlarim.com üzerinde kişiye özel canlı destek veriyoruz”

Annelerin en hassas oldukları dönemde doğru bilgilere erişmeleri için Aptamil Çocuk Devam Sütleri çatısı altındaki ilkadimlarim.com sitesini kurduklarını anlatan Aydoğdu şunları söyledi: “Bu platformda hamilelik ve doğum sonrasındaki emzirme dönemi, emzirmenin faydaları, ek besinlere geçiş dönemi, bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişimi gibi konularda adım adım bilgi ve ipuçlarını konunun uzmanlarından bulmak mümkün. Sitenin en önemli özelliklerinden biri de kişiye özel canlı destek vermesi. Siteye giren anneler, bebek gelişimiyle ilgili tüm sorularını, önlerinde açılan konuşma penceresine yazıp yollayarak, kolayca ve hızlıca uzmanlara danışabiliyor.”

Türkiye’de bebek beslenmesi konusunda yapılan en önemli yanlışlardan birinin ek gıdaya geçiş süreci olduğunu anlatan Aydoğdu, “Bebeğin, anne karnındaki ilk gününden 2 yaşına kadar geçen dönemde iyi beslenmesinin; bağışıklık sistemi, fiziksel ve zihinsel gelişimi üzerinde etkili ve gelecekteki sağlığının temelleri bu dönemde atılıyor. Bu nedenle bu dönemdeki doğru beslenme büyük önem taşıyor. Türkiye’de anneler ve anne adayları anne sütü konusunda bilinçli. Ancak ilk 6 aydan sonra ek gıdaya geçiş konusunda önemli yanlışlar yapılıyor. Çünkü ek gıdaya geçiş demek bebeğin direkt katı gıdaya geçmesi değil. Bebeğin 1 yaşına kadar ana öğün anne sütü, azlığında veya yokluğunda doktoruna danışarak yaşına uygun çocuk devam sütü ile beslenmesi gerekiyor. Ek gıdalar ise ara öğün şeklinde olmalıdır. Çünkü bebeklerimizin organları sandığımızın aksine 2 yaşına kadar gelişimlerini devam ettiriyor. Bu nedenle katı gıdaların ana öğün olarak verilmesi için 6. ay çok çok erken bir dönem” dedi.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 13 =