Alerji çocuğa nasıl anlatılmalı?

Alerji, fiziksel bir hastalık olmasına karşın çocukların psikolojilerini de yoğun şekilde etkiliyor. Kronik tüm hastalıklarda olduğu gibi alerjinin de çocuğa doğru bir şekilde anlatılması önem taşıyor. Uzman Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal, “Çocuğa bilgi verirken ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğiniz de onun durumu algılamasını etkiliyor” diyerek sözlerine başlıyor. Kazdal, ailelerin çocukla konuşmadan önce durumu kendi içlerinde yerli yerine oturtması gerektiğini belirterek şöyle diyor:

Uzman Klinik Psikolog
Yasemin Meriç Kazdal

“Çocuğunuzun hastalığıyla ilgili şaşkınlık, endişe, korkuları, isyan durumu, önemsememe meyli, boşluk hissi içinizi doldurmuş olabilir. Tüm bunların sizde yarattığı duygusal karmaşaları kontrol altına aldıktan sonra çocuğunuzla konuşmanızı öneririm. Konuşurken şu üç kuralı unutmayın; sakince, çocuğunuzun yaşına uygun şekilde ve dürüstçe konuşun. Durumu trajik hale getirmek de fazla hafife almak da aynı derecede sakıncalı. Çocuğunuzu asla kandırmayın. Duygularını sözel ya da davranışsal olarak gösterebilir. Onu anladığınızı çocuğunuza hissettirmeniz önemli. Eğer nasıl bilgi verileceğinden emin değilseniz doktorunuza danışın ya da bir psikologdan yardım isteyin.”

Kısır döngü yaşanabiliyor

Alerji gibi kronik hastalıklar hem kişinin psikolojik durumunu etkiliyor hem de onun duygu durumundan etkileniyor. Yani bir kısır döngü söz konusu. Kazdal, hastalığa bağlı olarak aşırı hassasiyet, uyku problemi, ağrı, kaşıntı, düzenli tedavinin getirdiği yaşamsal zorluklar, fiziksel görüntüye bağlı özgüven sorunları, içe kapanma, öfke nöbetleri, depresif duygu durumu ve kaygının en çok karşılaşılan şikayetler olduğunu belirtiyor. Ailelerin de kaygı ve depresyon yaşayabildiğini dile getiren Kazdal, “Hastalığın öğrenildiği ilk  dönemde ya da yoğun tedavi sırasında, alışma sürecinde, diş çıkarma, okula başlama ya da ergenlik gibi gelişimsel dönemlerde psikolojik sıkıntıların artabildiğini görüyoruz” diye bilgi veriyor. Kazdal, kronik hastalığı olan her çocukta psikolojik sorun yaşanacağı genellemesinin doğru olmadığını da vurguluyor.

*Ebeveynus dergisinin Ocak 2020 sayısından alınmıştır.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − four =