Aile Saati’nde her güne bir masal, her güne bir oyun

Aile Saati Projesi hakkındaki gelişmeler KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca ve Yapı Kredi Yayınları Genel Müdürü Tülay Güngen’in ev sahipliğinde; Türk edebiyatının değerli yazarlarından Ahmet Ümit’in katılımıyla online olarak düzenlenen toplantıda paylaşıldı.

Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden KoçSistem, ekran bağımlılığının önüne geçmek ve aile bireylerinin kaliteli zaman geçirmesini teşvik etmek için geçen yıl Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile birlikte hayata geçirdiği Aile Saati Projesi’ne yeni bir ortak ile devam ediyor. Yapı Kredi Yayınları’nın kitap ortağı olduğu projede AÇEV de ebeveynlere kitap okuma alışkanlığı kazandırılması ve doğru kitap seçimi konularında eğitim verecek. Eğitime katılan ailelere YKY’nin Her Güne Bir Masal ve Her Güne Bir Oyun kitapları hediye edilecek.

75 yıldır Türkiye’nin teknoloji üretiminde etkin bir yere sahip olan KoçSistem, çocukların teknolojiyi sağlıklı kullanmaları amacıyla ekran bağımlılığına karşı aile içi iletişimin önemini öne çıkardığı Aile Saati Projesi’ni yen paydaşlarıyla sürdürüyor.
Projenin eğitim ortağı Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) yanı sıra Türk yayıncılığının en büyük ve en etkili kuruluşlarından Yapı Kredi Yayınları da projeyi “kitap ortağı” olara destekliyor. Proje hakkındaki gelişmeler KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca ve Yapı Kredi Yayınları Genel Müdürü Tülay Güngen’in ev sahipliğinde; Türk edebiyatının değerli yazarlarından Ahmet Ümit’in katılımıyla online olarak düzenlenen toplantıda paylaşıldı.
Moderatörlüğünü Banu Şensoy’un yaptığı toplantıda KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, geçen yıl başlanan projede AÇEV eğitimlerine 2 bin ailenin katıldığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:
“Şimdi ise Türk yayıncılığının en büyük ve en etkili kuruluşlarında Yapı Kredi Yayınları (YKY) Aile Saati Projemizin kitap ortağı oldu. Hep birlikte, geniş kesimlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmayı ve doğru kitap seçimi konusunda güçlü bir farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.”

Baş döndüren dijital gelişmelere uyum

Dijital dönüşümün sadece fabrikaları, üretim hatlarını ve kurumsal hizmetleri değil toplumsal hayatımızı da derinden etkilediğine dikkat çeken Akarca, teknolojinin baş döndüren bir şekilde hayatımıza nüfuz etmesinin her yaş grubundan insanı yeni gelişmelere uyum sağlamaya yönlendirdiğini belirtti. Teknolojiyi sağlıklı ve faydalı kullanma gereğinden yola çıkarak Aile Saati Projesi’ni hayata geçirdiklerini vurgulayan Akarca, “Çocuklarımızda teknoloji kullanımının gerçek yaşamdan öğrenmenin yerini tutmayacağını biliyoruz. Ancak dijital teknolojileri iyi kullananan, eğitimli ve dinamik neslin de Türkiye’yi dünyada üst sıralara taşıyacağına inancımız tam. Bu nedenle çocuklarda ekran bağımlılığının önüne geçmeyi ve faydalı teknoloji kullanımını destekliyoruz” diye konuştu.

Günümüzün 7.5 saati internette geçiyor

KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, konuşması sırasında internet kullanımı ile ilgili verileri de paylaştı. Ocak ayındaki Dijital 2020 raporuna göre dünyada 4.5 milyar kişinin internet kullandığını, bu kullanıcıların uyku dışındaki zamanlarının yüzde 40’ını internette geçirdiğini dile getiren Akarca, Türkiye hakkında da şunları söyledi:
“TÜİK verilerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 75.3’ü internet kullanıyor. Kullanıcılar günde 7.5 saatlerini internette geçiriyor. 16-64 yaş grubunda internet başında geçirilen süre açısında 54 ülke arasında 12. sıradayız. Yani çok ciddi bir internet kullanımımız var. Öncelikle ailelere ‘Ekranları kapatalım’ çağrısı yaptık. Bu konuda bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. Kampanya kapsamında günde 1 saat aile bireylerinin televizyon dahil tüm ekranlarını kapatabilmelerini teşvik ettik. Eş zamanlı olarak İstanbul ve İzmir’de AÇEV’in Anne Baba Destek Programında 3-13 yaş arasında çocukları olan 2 binden fazla aileye ulaştık ve sağlıklı teknoloji kullanımı konusunda eğitim verdik.”

Ekranı kapat, kitabı aç

Aile Saati Projesi kapsamında bu kez kitap ortağı YKY ile birlikte “Ekranı kapat, kitabı aç” çağrısı yaptıklarını kaydeden Akarca, “Aileler, Aile Saati’nde çocuklarıyla kitap okumanın keyfini paylaşabilecek, birbirleriyle kaliteli zaman geçirmenin öneminin farkına varacak. Ayrıca kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ve doğru kitap eğitimi de verilecek. YKY’nin Her Güne Bir Masal ve Her Güne Bir Oyun kitapları da eğitime katılanlara KoçSistem tarafından hediye edilecek” dedi. Gün içinde ekranları kapatmanın ve kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasının önemli olduğunu düşündüklerini yineleyen Akarca, “YKY ile daha fazla çocuğun ve ailenin dijital ekrandan uzaklaşmasını; kitap okuyarak oyun oynayarak ve hayal kurarak büyüyen çocukların yetişmesini istiyoruz” diye sözlerini tamamladı.

Aile Saati Projesi’ne kitap ortağı olmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek sözlerine başlayan YKY Genel Müdürü Tülay Güngen de “Sanal dünya ve gerçek hayat arasında denge kurmak için yüz yüze iletişim çok önemli. Özellikle pandeminin getirdiği monoton ve sıkıntılı günlerde, ev halkını birlikte kaliteli zaman geçirmeye teşvik eden Aile Saati Projesi’nin çok önemli olduğunu düşünüyorum. AÇEV eğitimleriyle ebeveyne kitap sevgisi aşılanması için çalışacağız. Çocuklarıyla kitap okumaya, okudukları üzerinde konuşmaya, okuduklarından oyunlar icat etmeye çalışacaklar ve bundan zevk alacaklar” diye konuştu.
Ailelere hediye edilecek kitaplarda Türk ve dünya kültüründen seçkin masallar ile eğlenceli oyunlar ve bulmacaların yer aldığını belirten Güngen, YKY olarak çocuk ve gençlik kitapları koleksiyonlarını her yıl titizlikle seçilen 100 kitapla zenginleştirdiklerini kaydetti.

Ahmet Ümit: Çocuklarınıza masal anlatın

Kitapları milyonlarca okuyucuya ulaşan Yazar Ahmet Ümit de konuşmasında masal anlatmanın önemine değindi. Kendi çocukluğundan örnekler vererek söze başlayan Ümit, şöyle devam etti:
“Bu projeyi duyduğumda çok mutlu oldum. Kendi çocukluğum aklıma geldi. Şahane bir çocukluk yaşadım. Gaziantep’te doğdum ve büyüdüm. Büyük bir aileydi, 7 kardeştik. Annem terziydi ve çok iyi bir hikaye anlatıcısıydı. Masal Masal İçinde kitabım annemin anlattığı masallardan biridir. Ben mutlu bir çocukluk geçirdim. Bunun nedeni annemin boş kaldığı zamanlarda bizimle vakit geçirmeli, o güzel hikayeleri, okuduğu romanları paylaşması, hep beraber işin içine bizi de katarak bulmaca bilmece söylemesi, uzun kış gecelerinde oyunlar oynamamızdı. Biz sadece pasif birer dinleyici değil o hikayelerde yer alan, hikayenin akışına, gidişine kafa yoran, öneriler getiren çocuklar oluyorduk. Yazar olduysam eğer o çocukluğumdaki zamanların büyük önemi olduğunu düşünüyorum.”

“Çocuklarımızın ruhunu masalla besleyelim”

Günümüzde ise yalnızlık ve yabancılaşmanın aile içinde başladığını, yoğun iş ve okul günlerinin ardından anne baba ve çocuğun bir araya gelemediğini anlatan Ahmet Ümit, “Baba, anne, çocuk, dede bir araya gelemiyor. Oysa bu çok kıymetli bir şey. Bu tür zamanlar, alanlar yaratmak, kaliteli bir şekilde masalla oyunla zevkli hale getirmek çok önemli. Karşınızda sosyal medya dediğiniz çok eğlenceli seçenekler sunan ama her zaman iyi olmayan dünyalar var. Çocuklarımızı etkin bireylere dönüştürebilecek sıcak etkinlikler lazım” diye konuştu. Kızına ve torunu Rüzgar’a masal anlatmaya devam ettiğini söyleyen Ahmet Ümit tüm anne babalara da çocuklarına masal anlatma, masal okumaya yönlendirme tavsiyesinde bulundu. Nobel Ödüllü Kolombiyalı Yazar Gabriel Garcia Marquez’in “Bir ailede masal anlatan büyükanneler, dedeler yoksa o aileden yazar zor çıkar” sözünü hatırlatan Ahmet Ümit, “Masal anlatılmasının çocukların hayat deneyimi için çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Biz çocuklarımıza deneyimlerimizi oyunla, edebiyatla aktarırsak hayatlarında bambaşka bir sayfa açacağız” diye devam etti.
Çocuklara okunabilecek masallar için Samed Behrengi’nin Küçük Karabalık’ını ve Dede Korkut Masalları’nı öneren Ahmet Ümit, masalların çocuk ruhunu beslediğini vurgulayarak “Çocuklarımızın ruhsal ve zihinsel için gelişmesi için tüketmesi gereken şeylerin başında masallar geliyor. Artık çocuklarımızın bedensel beslenmesi kadar ruhsal beslenmesini de öne almamız gerekiyor. Çocuklarımızın bu dünyanın zorlukları ile başa çıkabilmesi için masallar çok önemli” diye konuştu.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × five =