İşe dönen annelere öneriler

Hamilelik ve doğum sürecinden sonra işe geri dönmek zorunda olan pek çok anne, kendini suçlu hisseder. Oysa çalışan bir annenin işe dönmesi kendisi ve bebeği için önemli. Liv Hospital Ulus’tan Klinik Psikolog Emrah Polat, işe geri dönen yeni annelere önerilerde bulundu.

İşte Polat’ın kulağa küpe olacak sözleri:

>> Hamilelik ve doğumda kurulan güven bağı yaşam boyu çocuğa ve anneye eşlik eder. İletişim dokunarak veya konuşarak doğru bir şekilde kurulduğunda bebek sevildiğini, istendiğini ve kendisine değer verildiğini anlar, güven hissi pekişir. Güvende olma algısı, çocuğun fiziksel ve sosyal dünyayı keşfine yardımcı olur.

>> Güvende olduğunu bilen çocuk, kendine de güvenli olur, kendini değerli görür ve bebekliğinden itibaren hayat yolunda sağlam adımlarla ilerleyen bir birey olarak yetişir. Bu gelişim döngüsü içinde zaman zaman kısa vadeli ayrılıklar da olacaktır. Bu kısa ayrılıkların başında da annenin işe dönme zamanı gelir.

>> Anne çalışmadığı zaman, hele işini çocuk için bıraktığı zaman bağımlı, ayrılık kaygısı yaşayan bir çocuk büyütme riski artabilir. Çocuk dışında bir işi kalmayınca annenin tek uğraşı çocuk olabilir. Bu durumda anne çocuktan da aynı şeyleri bekleyerek, kimseyle paylaşamaz. Bu paylaşamamazlık baba, aile büyükleri, arkadaşlar, okul olarak genişler. Sonuçta annenin yanından ayıramadığı, bundan şikayet etse de aslında bir anlamda mutlu olduğu bir anne-çocuk ilişkisi başlar. Çocukların annelerine ihtiyaçları vardır ama bu süre en azından birçok açıdan tüm ömrü kapsamaz.

>> Anne çocuğuyla birlikte olduğu zamanları gerçekten ona ayırmalı. Sabah “Ben işe gidiyorum. Ancak akşam olunca geleceğim ve seninle güzel güzel oynayacağız” diyerek evden çıkmalı ve akşam geldiğinde verdiği sözü tutarak onunla kaliteli vakit geçirmelidir.

>> Anne, çocuk ağladıkça geri dönüp onunla birlikte ağlayacak olursa elbette çocuk da ağlamaya devam eder ve ayrılık daha da zorlaşır.

>> Bazı anneler evden kaçar gibi gizlice, çocuğu bırakıp kaçarlar. Annenin geri gelmeyeceğini düşünen çocuk kaygılanabilir.

*Bu haber ebeveynus dergisinin kasım sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 − one =