Dünya Oyun Günü’nde en güzel oyun önerileri

Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı, “Bedeniniz, sesiniz, yüz ifadeleriniz bebeğiniz için önemli bir keşif alanıdır ve bebekler en iyi sizinle iletişim halindeyken öğrenir” diyerek ebeveynlere bebekleriyle oyun oynamak için zaman ayırmaları önerisinde bulunuyor.

P&G’nin bebek bezi markası Prima, 28 Mayıs Dünya Oyun Günü’nde ebeveynlere, bebekleriyle oyun oynamaya vakit ayırmalarını tavsiye ediyor. Prima Uzman Kurulu Üyesi, Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı, bebeklerin gelişim dönemine göre oyunların da değiştiğine dikkat çekerek, oyun önerilerini paylaşıyor.

Oyunun bebekler için ciddi bir uğraş olduğunu söyleyen Prima Uzman Kurulu Üyesi, Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı, bebeklerin kelimeye ihtiyaç duymadan, oyun yoluyla çok şey anlattığını belirterek, “Size düşen tek şey onu izlemek ve size neler anlatmak istediğini merak etmek olacaktır” diyor.

Çaylaklı bebekler için önemli olanın oyuncaktan öte oyun esnasında kurulan ilişki olduğunu vurguluyor ve “Sizin bedeniniz, sesiniz, yüz ifadeleriniz bebeğiniz için önemli bir keşif alanıdır ve bebekler en iyi sizinle iletişim halindeyken öğrenir” diyerek ebeveynlere bebekleriyle oyun oynamak için zaman ayırmalarını öneriyor.

0-6 ay: Duyularla algılamaya başlanan dönem

0-6 ay arasında bebekler, etraflarını keşfetmeye ve anlamlandırmaya duyu organlarını kullanarak başlar. Yeni şeyler görmekten, sesler duymaktan ve çeşitlilikten hoşlanırlar. Hoşlandıklarını anlatmak için dokunma, elinde tutma, sallama, ağzına götürme ve ayağını hareket ettirme gibi davranışlar gösterebilirler. Bir yerden sarkan ve hareket eden nesneleri izlemekten hoşlanırlar. Özellikle insanların yüzleriyle ve sesleriyle oldukça ilgilidirler. Bu dönemde ona çıngırak, diş kaşıyıcı, hafif ve dayanıklı bez oyuncaklar, sallanınca ses çıkaran, farklı dokulara sahip yumuşak top ya da küpler alabilirsiniz.

6-12 ay: Becerilerin pekiştiği dönem

Altıncı ayını tamamlayan bebeğiniz artık daha aktif ve hareketlidir. Nesneleri atabilir, sallayabilir, sıkabilir ya da ısırma davranışı gösterebilir. Ayrıca açma-kapama, doldurma-boşaltma gibi eylemler daha çok hoşuna gidebilir. Bebeğinizin aynı şeyleri tekrar tekrar yapması size şaşırtıcı gelse de edinilen becerilerin pekiştirilmesi için böyle zamanlarda onun oyunun bölmeyin hatta siz de ona katılın, destekleyin. Yeni hareketlenmeye başlayan bebeklerin bez değişimi için oyununu ya da hareketi durdurursanız, ağlayarak ya da huysuzlaşarak tepki gösterebilir. Bebekler zorlanmayı sevmez çünkü bu onlara en güvendiği kişilerin onu anlamadığını hissettirir ve duygusal ilişkinin yıpranmasına neden olabilir. Bu nedenle, bebeklerin değişen fiziksel ve duygusal ihtiyaçları dikkate alınarak, oyunlarını bölmemek için külot bez gibi alternatiflerinden yararlanılabilir. Bu dönemde ahşap ve yumuşak küpler, ziller, “aç-kapa”,“döndür/çevir” oyuncakları, iç içe geçe halkalar, ipli çekmeli oyuncaklar, toplar, suda yüzen oyuncaklar, kuklalar, plastik ayna, müzik aletleri ve resimli kitaplar ile keyifli vakit geçirirler.

12-18 ay: Hayali oyunlara geçiş dönemi

Bebeğiniz bu dönemde nesneleri sürüklemekten, doldurup boşaltmaktan, itmekten çekmekten, üst üste dizmekten ve sonrasında devirmekten hoşlanabilir. Müzik eşliğinde hareket etmek onlarda heyecan uyandırabilir. Yine bu dönemde hayali oyunlara geçiş yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Her nesne onun hayal dünyasında bambaşka şeylere dönüşebilir. Bu dönemde tekerlekli oyuncaklar, küpler, bloklar, az parçalı ve düğmeli yapbozlar, delikli tahta, toplar, kuklalar, müzik aletleri (zil, ksilofon, davul vb), resimli ve az yazılı kitaplar, boya kalemleri, hayali oyunları destekleyebilecek malzemeler (mutfak malzemeleri, sebze-meyveler, biberon, oyuncak bebek, oyuncak telefon vb) ile onun hayal dünyasını geliştirmesine destek olabilirsiniz.

Prima her zaman annelerin yanında

P&G’nin lider bebek bezi markası Prima, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için Uzman Kurulu üyelerinin paylaşımlarıyla ebeveynleri yalnız bırakmıyor. Anne-bebek sağlığı, jinekoloji, beslenme, dermatoloji, psikoloji gibi birçok farklı konuda önerilerden bulunan Prima Uzman Kurulu’nun paylaşımları Prima’nın Facebook sayfası ve www.prima.com.tr üzerinden aktarılıyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × four =