21. yüzyılda anne babalık

Bir araya geldiğimiz, çocuklarımızı büyütürken aslında kendimizin nasıl büyüdüğünü anladığımız, anlattığımız etkinliklere kelimenin tam anlamıyla ba-yı-lı-yo-rum!

Bir saatlik sohbetin sonunda birbirine bağlanan hayatlar umudumu artırıyor. Bu heyecan ve umut dalgasını en son bugün biten Çocuk ve Aile Fuarı’nda yaşadım. 21 Eylül’de açılan ve 24 Eylül’de sona eren, çocuk ve aile denince akla ilk gelen bileşenleri buluşturan fuarda ben de konuşmacılardan biriydim. 21. yüzyıl çocuğunu ana babalık etmek konusunda dilim döndüğünce yaşadıklarımı anlattım, kalbimi açtım. Gördüm ki günün sonunda hepimiz aynıyız, büyütürken büyüyoruz ve bunun heyecanını yaşıyoruz.

Çocukları yetiştirirken onların özünü görmeyi, kendilerini gerçekleştirecekleri alanları oluşturmayı ve deyim yerindeyse kabilelerini bulmaları için onları nasıl destekleyebileceğimizi anlatırken fark ettim ki, oraya gelenler de benim kabilemdi! Bir sonraki söyleşi anı geldiğinde birbirimizden “birazcık zor” ayrıldığımızı da itiraf etmeliyim. Bu arada ben de diğer konuşmacıları dinlemenin, bilgilenmenin keyfini yaşadım. Dilerim geleneksel hale gelen bu fuar, yeniden buluşma noktamız olur.

Gelin şimdi size biraz fuar ile ilgili bilgi vereyim… TEB Aile Akademisi sponsorluğunda, Goca Exhibitions’ın 21-24 Eylül 2017 tarihleri düzenlediği ‘Çocuk ve Aile Fuarı’, Crowne Plaza Asia’da dört gün boyunca konuklarını ağırladı. Ebeveynlikten eğitim sistemi ve müfredata, internet kullanmından işitme sağlığına farklı konularda onlarca konuşmacının yer aldığı fuarın ilgi çeken etkinliklerinden biri de Prof. Dr. Yıldırım Bayazıt, Eğitim Odyoloğu Prof. Dr. Esra Yücel ve Klinik Odyolog Dr. Şengül Terlemez’in sunumu ile gerçekleşen panel oldu. Panelde 5 yaşındayken Türkiye’de ilk kez koklear implant uygulanan çocuk olarak tıp literatürüne geçen 26 yaşındaki Ece Saygı da konuşmacılar arasında yer aldı. Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olup şu anda üç dil konuşan ve özel bir firmada Proje Destek Mühendisi olarak çalışan Ece, izleyiciler tarafından yoğun ilgi gördü.

Engelsiz eğlence

Aileler panelleri takip ederken fuara katılan çocuklar da fuar boyunca süren ve İyi Cüceler Kitabevi Moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliklerin tadını çıkardı. Çocuk Eğitim Derneği’nde (ÇED) eğitim gören ve koklear implant işitme cihazı ile duyan çocuklar da fuar alanına kurulan indüksiyon döngü sistemi (ID sistemi) sayesinde tüm etkinliklere katılıp, rahatlıkla iletişim kurabildi. IPA’nın (Uluslararası Oyun Birliği) desteği ile “Tohum Topu Yapımı ve Kendi Bahçeni Üret” ve Hakan Sezgin Ritm Atölyesi’nin müzikli ritim oyunu Eşgalibanga, dünyanın dört bir köşesinden masallar ve masal oyunları ile Şeyda Çevik ile Masal ve çocukları 16. Uluslararası İstanbul Kukla Festivalinde oynanmış olan Evvel Zaman İçinde isimli müzikli çocuk oyunu ile buluşturan Hayalbaz Tiyatro’dan Mehmet Erbil fuar boyunca çocuklara eğlenceli zaman geçirmelerini sağladı.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 11 =