15 günde 180 milyon adım

Serebral palsili çocuklar için 15 günde 180 milyon adım atıldı.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın ülke temsilcisi olduğu ve serebral palsili çocuklar için düzenlediği “Steptember” sosyal sorumluluk projesinin gönüllüleri, farkındalık yaratmak için yaklaşık 180 milyon adım attı.

Avustralya öncülüğünde 2011 yılında başlatılan ve 9 ülkede eş zamanlı gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi olan Steptember’a destek veren katılımcılar, 4 Eylül’den itibaren adımlarını serebral palsili çocuklar için atmaya başladı. 650 takımdan oluşan, 2 bin 157 gönüllü, yaklaşık 180 milyon adım atarak kampanyaya destek oldu. Projenin Türkiye gönüllülerinin sosyal çevrelerinden topladığı bağışlar ise 430 bin TL’yi geçti.

Steptember kapsamında toplanan bağışlar serebral palsili çocukların özel eğitim, tedavi ve rehabilitasyonlarında kullanılacak. Steptember projesi 1 Ekim günü sonlanacak; ancak bağış toplama kampanyası Ekim ayı boyunca devam edecek.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV)

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV), Türkiye’de serebral palsili çocuklar konusunda en geniş hizmet yelpazesine sahip ilk ve tek kuruluştur. Serebral palsili çocuk ve erişkinlerine teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlayarak, meslek sahibi olmaları ve hayata kazandırılmaları için gerekli faaliyet ve gayretlerde bulunup, çocuklarımız ve ailelerinin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen, sosyal hayatta daha fazla yer edinebilen bireyler olmaları için gayret etmektir. İstanbul’un Ataşehir ilçesinde 35 bin 569 metrekare alan üzerinde; Metin Sabancı Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Aile Danışma Merkezi bulunan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı; kurulduğu günden bugüne 20 bine yakın çocuk ve ailesine hizmet verdi ve destek oldu.

Her 1000 bebekten 4’ü

Dünyada 17 milyon kişide görülen serebral palsi; duruşu ve hareketleri etkileyen, doğum öncesi, esnası ve sonrasında beynin hasar görmesi sonucunda oluşan fiziksel engellilik durumudur. Hareketleri etkileyen, kalıcı bir sorun olan Cerebral Palsy bebeğin 3 yaşına gelene kadarki gelişimi esnasında oluşabiliyor. Türkiye’de her 8 saatte bir serebral palsili bebek dünyaya geliyor.
Hareket bozukluğu ile birlikte görme, işitme, algılama sorunları ve epilepsi gibi farklı durumların da eşlik edebildiği serebral palsili bireylerde yapılan araştırmalara göre 4 çocuktan 1’i konuşamıyor, 3 çocuktan 1’i yürüyemiyor, 2 çocuktan 1’i zihinsel engelli, 4 çocuktan 1’inin epilepsisi olduğu gözlemleniyor

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

one + seventeen =